Kraków. 21 lutego zmarł w wieku 88 lat wybitny malarz Jerzy Nowosielski. Zasłynął przede wszystkim jako autor prac religijnych – malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele Świętego Krzyża w Warszawie
Malował też portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech. Był też autorem scenografii do wielu sztuk teatralnych, projektował również kostiumy i scenografie dla teatrów lalkowych. Wraz z żoną malarz założył Fundację Nowosielskich, wspierającą stypendiami i nagrodami młodych artystów.
Z pochodzenia był Łemkiem, wychowanym na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu. Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej, który swoje poglądy formułował pod wpływem wybitnego filozofa rosyjskiego Lwa Szestowa.
Twórczo rozwijał dziedzictwo myślowe wschodniego chrześcijaństwa, czego przykładem są m.in. książkowe wywiady rzeki „Wokół ikony” i „Mój Chrystus”. Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
Za propagowanie kultury chrześcijańskiej otrzymał nagrodę Totus, przyznawaną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Kościoła prawosławnego w Polsce – Medal św. Marii Magdaleny II stopnia.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - wdm/KAI