Maszerują dla życia

Paryż, Waszyngton. Około 40 tysięcy Francuzów, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem, wzięło udział 23 stycznia w siódmym Narodowym Marszu dla Życia.

Uczestnicy paryskiego marszu domagali się uznania, że człowiekowi przysługują prawa ludzkie od chwili poczęcia, oraz autentycznej polityki służącej życiu i rodzinie, m.in. rozwijania ośrodków pomagających ciężarnym kobietom w trudnej sytuacji życiowej.

Obecnie we Francji dokonuje się ok. 200 tys. aborcji, a rodzi się ok. 800 tys. dzieci, czyli niemal co piąte dziecko jest zabijane w łonie matki. Marsz odbywający się w 36. rocznicę legalizacji aborcji w tym kraju miał charakter ponadwyznaniowy i apolityczny. Zorganizowało go 15 stowarzyszeń. Wśród uczestników znaleźli się katolicy, protestanci i parlamentarzyści należący do różnych partii. Maszerowało 25 francuskich biskupów, m.in. arcybiskup Lyonu, kard. Philippe Barbarin.

Dziesiątki tysięcy obrońców życia demonstrowało także w Waszyngtonie. Tamtejszemu Marszowi dla Życia od wielu lat towarzyszą trzydniowe obchody poświęcone obronie nienarodzonych. Pochód w stronę Kapitolu zwykle poprzedzają modlitewne czuwanie i dyżury księży w konfesjonałach.

Z danych Instytutu Gallupa wynika, że w USA przybywa przeciwników aborcji. W 2010 r. za zwolenników „prawa do wyboru” uważało się 45 proc. obywateli, a za obrońców życia – 47 proc., podczas gdy jeszcze 2 lata wcześniej – w 2008 r. – odpowiednio 50 i 44 proc. Mimo to prezydent Barack Obama poparł postulaty zwolenników aborcji i zapowiedział, że nadal będzie wspierał inicjatywy „zapobiegające niechcianym ciążom”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - szb