Sejm. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała 18 stycznia poprawkę do projektu prawa prywatnego międzynarodowego, definiującą małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
Poprawkę zaproponował klub PiS. Za jej przyjęciem było 14 członków komisji z PiS oraz PO, przeciw głosowało 3 posłów. Według propozycji do projektu ma być dodany zapis, że „małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzny; nie stosuje się przepisów prawa obcego regulującego związki osób tej samej płci”.
Tłumacząc potrzebę poprawki, Beata Kempa z PiS podkreśliła, że wprowadzenie definicji małżeństwa jest konieczne, ponieważ w niektórych krajach pod tym pojęciem rozumie się związki niedozwolone w polskim systemie prawnym.
Prawo prywatne międzynarodowe (ppm) to zbiór norm, które w przypadku kolizji rozstrzygają, jaki system prawny należy stosować w sytuacji transgranicznego obrotu prawnego: Polski, czy innego kraju. Dotyczy to bardzo różnych sfer, np. praw małżonków, gdy Polak żeni się z cudzoziemką, albo gdy kupujemy coś przez internet, a sprzedawca znajduje się za granicą.
Obecne ppm obowiązuje od ponad 40 lat. Sejm pracuje nad nową ustawą od 2008 r. Projekt rozstrzyga szereg spornych kwestii, np. sytuacje wielorakiego obywatelstwa, stwierdzając, że gdy jednym z wchodzących w grę obywatelstw jest obywatelstwo polskie, osoba podlega prawu polskiemu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - bł/pap