Duszpasterstwo. W pierwszą niedzielę Adwentu Kościół w Polsce rozpocznie realizację nowego, trzyletnie-go programu duszpasterskiego. Jego hasło brzmi: „Kościół domem i szkołą komunii”.
Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, głównymi celami programu są: pogłębienie duchowości komunii oraz odnowa i wzmocnienie różnorodnych „struktur komunijnych” Kościoła. To ostatnie zadanie ma się wyrażać m.in. w uczestnictwie świeckich w diecezjalnych radach duszpasterskich czy w radach parafialnych.
W pierwszym roku program koncentrować się będzie wokół tematu: „W komunii z Bogiem”. Chodzi o rozbudzenie mistyki, zbudowanie wrażliwości na więź z Bogiem, bowiem – jak podkreśla abp Gądecki – podstawowym elementem wiary chrześcijańskiej jest osobista relacja człowieka z Bogiem. Konkretną inicjatywą służącą temu celowi będzie pogłębienie formacji biblijnej Polaków. Ma się tym zająć ogólnopolskie Dzieło Biblijne.
Moim zdaniem
Nowy program duszpasterski, którego celem ma być m.in. komunia z Bogiem, sięga do istoty chrześcijaństwa. Problemy, przed jakimi stoją duszpasterze i świeccy, to sposób jego realizacji: czy pozostanie on tylko martwym zapisem, czy też w parafiach w całej Polsce podjęta zostanie realna próba jego realizacji. Czy na przykład proboszczowie zdecydują się na powołanie rad parafialnych, którym przekażą część odpowiedzialności za wspólnotę parafialną, czy wciąż będzie dominował model klerykalny, w którym o każdej sprawie w parafii decyduje ksiądz?
Bogumił Łoziński
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - bł/KAI