Zapisane na później

Pobieranie listy

Tam, gdzie wszystko się zaczęło

– Jestem przekonany, że uda się stworzyć muzeum, które nie mogłoby powstać gdzie indziej – mówi dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. – Sięgamy do źródeł życia ks. Popiełuszki, do tego, co go ukształtowało.

Jakub Jałowiczor

|

GN 31/2022

dodane 04.08.2022 00:00

W rodzinnych Okopach bł. ks. Jerzego Popiełuszkę upamiętnia krzyż – i niewiele więcej. Dom rodziny Popiełuszków cały czas jest zamieszkany, nie stanowi więc obiektu do zwiedzania. Przy kościele parafialnym w pobliskiej Suchowoli już od 1986 r. znajduje się izba pamięci kapłana, którą w pierwszych latach po jego beatyfikacji odwiedzało niekiedy po kilkanaście autokarów pielgrzymów w ciągu jednego weekendu. Miejsca i różne inicjatywy poświęcone kapelanowi Solidarności można znaleźć w całej Polsce, jednak odwiedzając wieś, w której urodził się przyszły ksiądz, nie dowiemy się zbyt dużo o jego życiu. – Okopy były zapomniane – mówił Marek Popiełuszko, bratanek ks. Jerzego, podczas uroczystego podpisania umowy dotyczącej powstania nowego muzeum.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora