Europa. Sprawa minister Elżbiety Radziszewskiej będzie miała swój ciąg dalszy także na forum unijnym.
Konrad Szymański, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, skierował pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie uprawnień Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii, do „wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji”.
„W czasie kampanii na rzecz odwołania minister Elżbiety Radziszewskiej wielokrotnie stawiano zarzut, że prawo szkoły katolickiej do odmowy zatrudnienia osoby homoseksualnej stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Wbrew tym obiegowym opiniom, dyrektywy UE dostrzegają potrzebę specjalnych wyłączeń zasad niedyskryminacji wobec instytucji religijnych. Są one zapisane w kluczowej dyrektywie o niedyskryminacji w miejscu pracy. Są też zapisane w uzasadnieniach aktów prawnych, które KE wysyła do Parlamentu. Zadałem to pytanie, by uzyskać od Komisji oficjalną interpretację” – tłumaczył Konrad Szymański.
Jego interpelacja ma charakter priorytetowy: Komisja ma 3 tygodnie na udzielenie odpowiedzi posłowi. Będzie ona niewątpliwie testem dla Komisji Europejskiej. Poseł Szymański jest jednak świadomy, że odpowiedź KE może zawierać także politycznie poprawne sformułowania. – Będzie to zapewne napisane w języku pełnym różnego rodzaju zastrzeżeń – mówi GN Szymański.
Przypomnijmy, że „afera” wybuchła po wywiadzie dla GN, w którym Elżbieta Radziszewska przyznała, że szkoła katolicka ma prawo odmówić zatrudnienia osoby jawnie deklarującej swój homoseksualizm. Środowiska lewicowe zaczęły domagać się odwołania minister.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Jacek Dziedzina