Kto zostanie prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Warszawa. Prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Rzepliński są kandydatami na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja, kto z nich obejmie tę funkcję, należy do prezydenta.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów wybrało kandydatów już 13 lipca, ale wynik wyboru przedłożyło prezydentowi dopiero po zaprzysiężeniu. Kto zostanie prezesem TK Bronisław Komorowski powinien ogłosić do końca listopada, bowiem 2 grudnia nowe władze Trybunału mają rozpocząć urzędowanie.

Ewa Łętowska była pierwszym w Polsce rzecznikiem praw obywatelskich, funkcję tę pełniła jeszcze w okresie PRL. Orzekała także w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Od 1986 r. jest profesorem zwyczajnym.

Jest zwolenniczką aborcji z przyczyn społecznych, w 1996 r. była sygnatariuszką „Listu 100 kobiet” w tej sprawie. Gdy w 2009 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że finansowanie uczelni katolickich jest zgodne z konstytucją, zgłosiła zdanie odrębne.

Andrzej Rzepliński wiele lat działał w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Był doradcą do spraw reformy prawa penitencjarnego dyrektora więziennictwa oraz doradcą prawnym ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, doradzał także prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej.

Jest współautorem pierwszej ustawy lustracyjnej i ustawy o IPN. Od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym. W latach 1992–1993, na prośbę Prezydenta RP, przygotował wraz z trzema innymi autorami projekt Konstytucji RP. Kadencja prof. Łętowskiej w TK dobiegnie końca 28 maja 2011 r. Prof. Rzepliński będzie w nim zasiadał do 19 grudnia 2016 r.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - bł/PAP