Media Publiczne. Platforma bierze całą władzę w mediach publicznych. Pod hasłami odpolitycznienia mediów obsadziła stanowiska swoimi ludźmi. PO najpierw doprowadziła do upadku poprzedniej KRRiT, w której przewagę mieli jej polityczni oponenci, potem wyłoniła nowy skład Rady, w którym podzieliła się miejscami z lewicą i PSL
To jednak nie wystarczy, aby od razu zmienić członków rad nadzorczych mediów publicznych, czyli przejąć w nich władzę. Dlatego znowelizowała ustawę medialną, co pozwoli na taką operację. W najbliższych tygodniach media publiczne przejdą pod kontrolę PO oraz sojuszników z lewicy i PSL-u.
Wmawianie opinii publicznej przez głównego architekta zmian, poseł PO Iwonę Ślędzińską-Katarasińską, że chodzi w nich o odpolitycznienie mediów, to jawna kpina. Parlamentarna większość nie zdobyła się nawet na gest dobrej woli i nie oddała jednego miejsca w Krajowej Radzie przedstawicielowi PiS.
W zamian w jej skład weszło dwóch byłych członków PO, jeden z PZPR, jeden ze Stowarzyszenia „Ordynacka” i jeden z PSL. To klasyczne przejęcie władzy, odpolitycznienie przez upolitycznienie. Dla równowagi trzeba przypomnieć, że dokładnie taki sam zabieg przejęcia kontroli nad mediami publicznymi przeprowadził w 2006 r. PiS.
Członkowie wybrani przez Sejm:
Sławomir Rogowski (ur. 1957)
Producent filmowy. W latach 80. XX wieku m.in. prowadził klub „Hybrydy”. W latach 1999–2002 dyrektor Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Właściciel firmy producenckiej. Jego kandydaturę zgłosił klub lewicy, a poparły PSL i PO.
Witold Graboś (ur. 1952)
Z wykształcenia polonista. Należał do PZPR, a następnie do SdRP. W latach 1993–1997 był senatorem SLD. Od roku 1995 do 2001 zasiadał w KRRiT. Związany ze Stowarzyszeniem „Ordynacka”. Zgłoszony przez lewicę, wybrany głosami PO i PSL.
Członkowie mianowani przez prezydenta:
Jan Dworak (ur. 1948)
Producent filmowy, polonista, w latach 80. zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu, internowany w czasie stanu wojennego. W latach 1989–1991 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Radiokomitetu. Prezes TVP w latach 2004–2006.
Krzysztof Luft (ur. 1958)
Absolwent PWST w Warszawie. W latach 1990–1998 był dziennikarzem i prezenterem Telewizji Polskiej. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. Był członkiem PO. Od lipca 2008 r. kierował Biurem Prasowym Kancelarii Sejmu.
Członek wybrany przez Senat:
prof. Stefan Pastuszka (ur.1940)
Historyk, w latach 1993–1997 wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury. Członek komisji: Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W latach 1995–1997 był wiceministrem edukacji narodowej. Powołany do KRRiT z rekomendacji PO i PSL.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Bogumil Łoziński