Olsztyn. Moralna ocena zapłodnienia in vitro, dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i pomoc dla ofiar powodzi – to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się 18 i 19 czerwca w Olsztynie.
W związku z procesem, jaki odbędzie się 30 czerwca przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie odwołania się Włoch od wyroku zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych, polscy biskupi wydali oświadczenie. Napisali w nim m.in.: „Krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa (…). Dla wszystkich chrześcijan jest bezcennym znakiem i dlatego umieszczany jest nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w miejscach pracy, nauki i kultury. Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej”.
Dyrektor Caritas Polskiej ks. Marian Subocz przedstawił sytuację poszkodowanych w powodzi, jaka dotknęła Polskę, i opowiedział o pomocy prowadzonej na terenach zalanych. Caritas Polska zebrała już prawie 10 mln zł na ten cel. Z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem biskupi odwiedzili pole bitwy. Odmówili tam modlitwę za poległych pod Grunwaldem, o pokój i za narody Europy, której przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.
Ważnym punktem zebrania była dyskusja na temat in vitro. W wydanym po zebraniu komunikacie biskupi wyjaśniają, że „osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym. Taki zaś grzech sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Dlatego wszyscy wierni są zobowiązani do formowania prawego sumienia i osądu zgodnego z prawem naturalnym i prawem Bożym zawartym w nauczaniu Kościoła”.
W ten sposób biskupi rozstrzygnęli niejasności, jakie pojawiły się po komunikacie Rady ds. Rodziny z maja br. Rada napisała, że osoby czynnie uczestniczące w procedurze in vitro nie mogą przystępować do Komunii św. Niektórzy odczytali takie stanowisko Rady jako uznanie, że za stosowanie in vitro grozi automatycznie kara ekskomuniki jak za grzech aborcji. Z drugiej strony pojawiły się głosy, że stosowanie in vitro nie jest grzechem. Episkopat odrzuca obie interpretacje i jednoznacznie przypomina nauczanie Kościoła: stosowanie in vitro prowadzi do grzechu ciężkiego, choć nie grozi za to kara ekskomuniki.
Zebranie biskupów zakończyło się Mszą św. odprawioną w archikatedrze we Fromborku z okazji jubileuszu 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
(obraz) |
Fakty i opinie - Krzysztof Kozłowski