Mocna słabość

Częstochowa. Słowa biskupa Bronisława Dembowskiego proszącego Maryję, by „załatwiła” pogodę dla tysięcy ludzi, którzy mieli przyjechać nazajutrz na XVI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, wydawały się szaleństwem. Od dwóch dni lało jak z cebra.

Tymczasem na kilkadziesiąt tysięcy zgromadzonych pod murami Jasnej Góry pielgrzymów nie spadła ani kropla. Lunęło tuż po zakończeniu spotkania. Bardzo trudnego, bo poświęconego walce duchowej. Do Częstochowy zjechało z całej Polski kilkadziesiąt tysięcy ludzi przygotowanych na to, że, podobnie jak kilka lat temu, będą zmuszeni moknąć w strugach zacinającego deszczu. Tymczasem przeszli „suchą nogą przez Morze Czerwone”. Reprezentowali około 800 wspólnot Odnowy, do których należy ponad 30 tysięcy wiernych. Najprężniej działają te z nich, w których zapewniona jest solidna formacja. Polska Odnowa ma już blisko 35 lat. Odpowiedzialny za wspólnoty ze strony Episkopatu bp Bronisław Dembowski zetknął się z ruchem charyzmatycznym w czasie studiów w Stanach Zjednoczonych w 1976 r.

Tegoroczne czuwanie nie było typowym radosnym „Alleluja i do przodu”. Temat spotkania był niezmiernie trudny. „Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich” – przypominali słowa Listu do Efezjan zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in. egzorcyści (ks. Piotr Pietrzak z Warszawy i ks. Marian Rajchel z Jarosławia). – Spotkanie ma m.in. na celu uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia duchowe, które często kryją się za zupełnie niewinnymi formami współczesnej kultury. Otwarci na świat, spragnieni tego, co głębokie, autentyczne, często też szukają tam, gdzie znajdują raczej przeciwnika, a nie Boga – zaznaczył ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Zło w jego rozlicznych przejawach coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie. Staje się coraz bardziej nachalne i ostentacyjne.

Radosnemu spotkaniu wspólnot towarzyszyło Pawłowe wezwanie z Listu do Efezjan: „Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi”. Dwa tysiące animatorów, liderów i duszpasterzy wspólnot, stłoczonych 14 maja w ogromnej częstochowskiej Hali Polonia, i prawie 70 tysięcy pielgrzymów następnego dnia usłyszało sporo konferencji na temat roli kapłana we współczesnym świecie. Głosili je m.in. biskup opolski Andrzej Czaja, ks. prof. Henryk Witczyk z KUL i redaktor naczelny „Pastores” ks. Mirosław Cholewa. Szef „Frondy” Grzegorz Górny opowiadał o współczesnych pułapkach duchowych, które mogą czyhać na wiernych w mediach. Czuwanie, będące tyglem modlitwy, animowanego przez łódzki zespół Mocni w Duchu, porywającego uwielbienia, szczerych świadectw i konferencji, zakończyło się modlitwą o uwolnienie oraz Eucharystią.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Marcin Jakimowicz