Zielarze toną

Warszawa. Sklepy zielarsko-medyczne w Polsce stoją na progu bankructwa. W kłopoty wpędziło je w październiku 2009 r. Ministerstwo Zdrowia, ogłaszając nową listę produktów leczniczych, dopuszczonych do obrotu w tych placówkach.

Na liście brakuje nawet witaminy B complex, którą te sklepy handlowały od lat, witaminy A+E, a witamina C została tylko w małych dawkach 100 mg. Z początku ministerstwo zabraniało sklepom zielarskim handlować nawet solą bocheńską, używaną w kąpieli; teraz sól na listę wróciła.

Nie ma jednak kilkuset innych łagodnych produktów leczniczych, suplementów diety, maści Alantan, produkowanej na podstawie wyciągu z rumianku, maści i płynów na odciski, czy podstawowych środków przeciwbólowych.

– Maść Voltaren możemy sprzedawać w opakowaniach 40-gramowych, ale już nie większych, które są bardziej ekonomiczne. Ministerstwo zasłania się dobrem pacjenta, a tymczasem w jednej z ostatnich wersji pozwolili nam sprzedawać insulinę, która jest tylko na receptę... Ministerstwo kompletnie nie panuje nad bałaganem na swojej liście – ocenia Urszula Jarosz z Polskiej Izby Zielarskiej.

Sklepy zielarsko-medyczne przed 20 laty występowały pod szyldem „Herbapol”, później przeszły najczęściej w ręce małych firm rodzinnych. W samym tylko województwie śląskim do marca 2010 r. upadło aż 14 takich sklepów. Właściciele kolejnych twierdzą, że od bankructwa dzieli ich krok. Na 19 maja 2010r. zapraszają o godz. 11. na Mszę św. w intencji Zielarstwa Polskiego, w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Po Mszy zielarze, ich sympatycy, oraz producenci ziół przejdą pod Sejm, gdzie zażądają rozmów z premierem Pawlakiem i posłami z Sejmowej Komisji Zdrowia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - prze