Emeryt nie zawsze zasłużony

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją prawa do wcześniejszej emerytury dla służb mundurowych.

Jego zdaniem, możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach pracy jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą równości w dostępie do zabezpieczenia społecznego. Czy ma rację? O tym zdecyduje Trybunał, ale problem istnieje i dotyczy nie tylko służb mundurowych. Lista zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury jest dosyć długa.

A podejmowane przez kolejne rządy próby jej skrócenia spotykają się z protestami. Czy sprawiedliwe jest uprzywilejowanie przedstawicieli jednych zawodów, podczas gdy inni muszą pracować nawet o dwadzieścia parę lat dłużej? Pracodawcy uprzywilejowanych nie opłacają wyższych składek. To ze składek innych świadczenia otrzymują młodzi emeryci. Pobierają je dłużej (czyli ostatecznie dostaną więcej) niż inni.

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę to nie tylko kwota, która, po odliczeniu podatku, wpływa na konto pracownika. Obejmuje ono także prawo do bezpłatnej opieki medycznej, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, prawo do płatnego urlopu... I do emerytury.

Stawiający swoim pracodawcom różne wymagania często o tym zapominają. Zanim kolejne grupy zawodowe zaczną domagać się podwyżek lub przywilejów warto, by ich przedstawiciele odpowiedzieli sobie w sumieniu, czy to sprawiedliwe? I czy sprawiedliwe jest kupowanie poparcia dla rządu za cenę dyskryminowania większości?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl