Warszawa. Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej i znany artysta malarz, rozpoczął wraz ze wspólnotą malarzy realizację cyklu ikon, zwanego koroną misteryjną. Malowidła powstają w seminarium misyjnym Redemptoris Mater.
Pracę artystów poprzedziła wyjątkowa liturgia błogosławieństwa, której w katedrze warszawskiej przewodniczył abp Kazimierz Nycz w asyście rektorów seminarium Redemptoris Mater. Świątynię szczelnie wypełnili członkowie wspólnot neokatechumenalnych z całej Polski, ekipy katechistów wędrownych, kapłani i seminarzyści.
135 m kwadratowych ikon
Koronę misteryjną tworzy 15 ikon o powierzchni ok. 9 mkw. każda. Będą one otaczać główną przestrzeń kościoła seminaryjnego nad stołem eucharystycznym. Centralną ikoną cyklu jest wizerunek Chrystusa Pantokratora z cytatem w otwartej księdze Ewangelii: „Kochajcie waszych nieprzyjaciół – niebawem przyjdę”. Na koronę misteryjną składa się 14 najważniejszych wydarzeń zbawczych: od zwiastowania NMP przez życie Jezusa, misterium paschalne, po wniebowzięcie NMP. Będzie wykonana po raz pierwszy w Polsce. Ikony stworzy, pod kierunkiem Kiko Argüello, ekipa malarzy z Włoch, Hiszpanii, Chile. To artyści, profesorowie akademii sztuk pięknych, ikonopisi, mający za sobą kilkanaście podobnych realizacji na całym świecie. Przybyli do Warszawy ze swoimi rodzinami, ofiarując swoje urlopy. Wszyscy są członkami neokatechumenatu, a pracę wykonują za darmo. Do ekipy zostało włączonych także kilku plastyków polskich, którzy będą zarazem uczyli się tego specyficznego malowania. Wspólnota malarzy Kiko Argüello traktuje swoją pracę jako „dzieło święte”, nawiązując do tradycji prawosławnych ikonopisów. Każdy dzień rozpoczyna się wspólną modlitwą jutrzni i Eucharystią, a kończy nieszporami. W piątki ponadto wszyscy poszczą o wodzie i chlebie.
Z pasterskim błogosławieństwem
Abp Kazimierz Nycz podkreślił w homilii historyczny i niezwykły wymiar liturgii błogosławieństwa wspólnoty malarzy, których praca wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji. Zaznaczył, że archidiecezja warszawska ma szczęście posiadania – jako jedyna w Polsce – misyjnego seminarium Redemptoris Mater. W każdym seminarium – podkreślił – najważniejszym miejscem formacji kapłańskiej jest kościół, bo tam sam Jezus bezpośrednio działa poprzez swoją eucharystyczną obecność. Stąd też wystrój kościoła seminaryjnego pomaga w spotkaniu z Bogiem, który w Chrystusie stał się człowiekiem. Abp Nycz z podziwem wyraził się o projekcie ikonograficznym kościoła seminarium Redemptoris Mater. Zwrócił uwagę na wspólnotowy i duchowy wymiar, który towarzyszy ekipie malarzy Kiko Argüello w tworzeniu korony misteryjnej. Zapewnił o towarzyszeniu temu dziełu w modlitwie i do niej zachęcił też zebranych w katedrze.
Podczas ceremonii błogosławieństwa metropolita warszawski, po odczytaniu specjalnej modlitwy, nałożył na każdego z klęczących przed nim malarzy ręce, prosząc dla nich o dar Ducha Świętego. Kiko Argüello podkreślił, że archidiecezjalne misyjne seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, podobnie jak kilkadziesiąt podobnych na całym świecie, służy nowej ewangelizacji. Z taką myślą pierwsze powołał w Rzymie papież Jan Paweł II. Warszawskie seminarium nastawione jest przede wszystkim na ewangelizowanie w krajach byłego bloku komunistycznego. Ponieważ głoszenie Dobrej Nowiny – podkreślił Kiko Argüello – niesie zarazem przesłanie chrześcijańskiej kultury, która jest też przekazem wiary, także w formie odnowionej liturgii – nowa ewangelizacja wyraża się również poprzez „nową estetykę”. Wychodzi ona naprzeciw tęsknotom współczesnego człowieka, przemawiając w sposób, który go porusza. Dlatego z takim pietyzmem są wznoszone i przyozdabiane kościoły i seminaria Redemptoris Mater oraz centra neokatechumenatu w parafiach.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Ryszard Montusiewicz