Raporty Kuklińskiego jawne

Historia. ZSRR nie planował inwazji swoich wojsk na Polskę w grudniu 1981 r. – wynika z raportów płk. Ryszarda Kuklińskiego (na zdjęciu), które ujawniło CIA.

Według raportów Kuklińskiego, sowiecka inwazja wisiała nad Polską bezpośrednio po podpisaniu porozumień sierpniowych przez władze i „Solidarność”, czyli pod koniec 1980 r. i w pierwszej połowie 1981 r. Jednak w grudniu 1981 r., kiedy był wprowadzany stan wojenny, takiej groźby już nie było. Kukliński nakreślił też dla Amerykanów portret psychologiczny generała Jaruzelskiego. Doceniał inteligencję generała, jego wysoką kulturę bycia i szacunek dla zasad moralnych.

Widział jednak również jego słaby charakter, tchórzostwo i wrodzony instynkt posłuszeństwa. Jaruzelskiego miała tak paraliżować wiedza o sile ZSRR, że nigdy nawet nie spróbował się przeciwstawić sowieckim przywódcom. Tymczasem, jak udowodnił Władysław Gomułka w 1956 roku, w pewnym zakresie można było tego próbować.

Generał Jaruzelski nie został nigdy skazany ani za zbrodnie stanu wojennego, ani za masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Pułkownik Ryszard Kukliński zmarł przed czterema laty. Przedtem jednak przeżył śmierć obu swoich synów, którzy zginęli w dziwnych okolicznościach, nasuwających myśl o zemście tajnych służb sowieckiego imperium.

23 stycznia do polskich kin trafi dokumentalny film Dariusza Jabłońskiego „Gry wojenne”, poświęcony pułkownikowi Kuklińskiemu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - prze