Rzym. „Jak sprawić, aby słowo Boże stało się bardziej ukochane, zarówno w Kościele, jak i w dzieleniu się nim na zewnątrz”.
Tak, zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, można sformułować zasadniczą problematykę dwóch tygodni obrad XII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Biskupi rozważają na nim temat: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Uderza wielość poruszonych wątków. Można się o tym przekonać, czytając bloga, w którym abp Gądecki relacjonuje przebieg obrad. Głos na synodzie zabrał Benedykt XVI. Przestrzegł przed zagrożeniami płynącymi z laickiego i pozytywistycznego podejścia do Pisma Świętego. Ważnym wydarzeniem były nieszpory w Kaplicy Sykstyńskiej 18 października (na zdjęciu), podczas których patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I po raz pierwszy w dziejach przemawiał do ojców synodalnych.
Zaznaczył, że fakt ten rozbudza nadzieję na bliską jedność i pełną zgodność prawosławia i katolicyzmu co do roli prymatu i synodalności w życiu Kościoła. W auli synodalnej zabrzmiało wiele przejmujących świadectw o wierności katolików w obliczu prześladowań. Kard. Emmanuel III Delly mówił o dramatycznej sytuacji w Iraku. „Dla nas życie słowem Bożym oznacza świadczenie o nim nawet za cenę własnego istnienia” – podkreślił. Bp Joseph Nguyen Chi Lingh z Wietnamu mówił o burzliwych dziejach chrześcijaństwa w swej ojczyźnie: „Pogrążeni w historii, przenikniętej nienawiścią, wojnami ideologicznymi i dyskryminacją, chrześcijanie są przekonani, że jedynie słowo Boże może ich zachować w miłości, radości, pokoju, w komunii i tolerancji”.
Czym zaskoczył synod? Abp Gądecki: „Zaskoczeniem jest rozziew między naszymi wyobrażeniami o odległych od nas krajach świata a rzeczywistością. Tymczasem okazuje się, że np. na Filipinach sytuacja duszpasterstwa biblijnego jest często znacznie lepsza niż w Europie. Zaskoczyło mnie, że stosunkowo rzadko zabierają głos przedstawiciele Ameryki Północnej, a tak często Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza Brazylii”. Metropolita poznański zwrócił też uwagę, że uderzyła go słaba propozycja parafii w upowszechnianiu apostolstwa słowa Bożego, wprowadzaniu w jego głębię. Prym w tej materii wiodą ruchy kościelne, oferujące całościową wizję inicjacyjną, takie jak neokatechumenat. W trakcie obrad poruszono m.in. temat jakości homilii. Obrady zakończą się w niedzielę 26 października.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. TJ