Watykan. 5 października Mszą św. w Bazylice św. Pawła za Murami rozpoczęło się XII zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów na temat Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.
Liturgię koncelebrował Benedykt XVI w asyście 52 kardynałów, 45 arcybiskupów, 130 biskupów, 85 kapłanów oraz 14 członków Kościołów Wschodnich. Benedykt XVI w homilii podkreślił, że „karmienie się Słowem Bożym jest dla Kościoła pierwszorzędnym i podstawowym zadaniem. W istocie jeżeli przepowiadanie Ewangelii stanowi jego rację bytu i jego misję, jest rzeczą nieodzowną, aby Kościół znał to, co głosi, i żył tym, ażeby jego przepowiadanie było wiarygodne, mimo słabości i ubóstwa tworzących go ludzi”.
Przypominając słowa św. Pawła: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!”, Papież stwierdził, że i dziś powtarza je Boski Nauczyciel: „wielu nie spotkało Go dotąd i czeka na pierwsze głoszenie Jego Ewangelii; inni, choć otrzymali chrześcijańską formację, osłabili swój entuzjazm i utrzymują ze Słowem Bożym powierzchowny kontakt; inni jeszcze oddalili się od praktyki wiary i wymagają nowej ewangelizacji. Nie brak też osób prawych, które stawiają sobie zasadnicze pytania o sens życia i śmierci, pytania, na które tylko Chrystus może udzielić zadowalających odpowiedzi. Trzeba więc, aby chrześcijanie gotowi byli odpowiedzieć każdemu, kto zapyta ich o uzasadnienie nadziei, która jest w nich, z radością głosząc Słowo Boże i żyjąc bez kompromisów Ewangelią”.
W synodzie bierze udział 253 ojców, 51 pochodzi z Afryki, 62 z obu Ameryk, 41 z Azji, 90 z Europy i 9 z Oceanii. 173 z nich zostało wyłonionych w drodze wyborów, 38 bierze udział z urzędu, 32 mianował Papież, a 10 wybrała unia przełożonych generalnych. W pracach synodu uczestniczyć też będą osoby zaproszone przez Benedykta XVI, w tym główny rabin Hajfy w Izraelu Szear Jaszuw Cohen, pastor A. Miller Milloy, sekretarz generalny Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych, i brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. Na zakończenie obrad synod opublikuje orędzie oraz wypracuje propositiones – dokument przeznaczony dla Ojca Świętego. Na jego podstawie Papież przygotowuje adhortację postsynodalną.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. ag/KAI