Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zwołał bezprecedensową konferencję w celu wzmocnienia w całym społeczeństwie "monolitycznego" przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) poinformowała w czwartek agencja Reuters, cytując komunikat północnokoreańskich mediów państwowych.
Konferencja była pierwszą tego typu i dotyczyła "realizacji konsolidacji organizacyjnej i ideologicznej szeregów Partii pod każdym względem" oraz wzmocnienia roli przywódczej partii - podała Reuters, cytując państwowa agencja informacyjna KCNA.
Wydarzenie skupiło się na działach "Partyjnego Poradnictwa Życia" (PLG), które są potężnymi organizacjami monitorującymi i kontrolującymi lojalność urzędników i członków partii w całym kraju.
Zgodnie z raportem z 2019 roku przygotowanym przez amerykański Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK), poradnictwo życia partyjnego jest "prawdopodobnie najbardziej newralgiczną funkcją" WPK.
Jako część potężnego Departamentu Organizacji i Poradnictwa, PLG monitoruje trendy i wzorce w indywidualnych zachowaniach, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić interesom najwyższego przywódcy, czytamy w raporcie HRNK. Jego techniki obejmują regularne sesje samokrytyki, gdzie uczestnicy są zobowiązani do wyznania swoich złych czynów i stawienia czoła oskarżeniom ze strony innych członków. Jest również odpowiedzialny za przekazywanie wskazówek od wysokich rangą przywódców i odgrywa rolę w wyborze kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach.
W swoich uwagach do uczestników konferencji Kim nazwał partyjne doradztwo życiowe "naczyniem krwionośnym i gruczołem nerwowym", które mocno łączą organizacje partyjne z komitetem centralnym, a także główną osią wdrażania idei i polityki partii, podała KCNA.
Kim coraz częściej organizuje wydarzenia mające na celu wzmocnienie kontroli w kraju, którym rządzi od 2011 roku. Eksperci ocenili, że wysiłki związane ze zwalczaniem koronawirusa dodatkowo pomogły jego autorytarnemu rządowi narzucić nowe formy kontroli gospodarki, podróży, mediów i innych aspektów życia społecznego.
Według instytucji zajmujących się badaniem praw człowieka Korea Północna przeprowadza pozasądowe egzekucje, porwania, tortury i arbitralne aresztowania. Według raportów reżym w Pjongjang stosuje przemoc seksualną i zmusza do pracy przymusowej.
Korea Północna boryka się z wieloma problemami, w tym z epidemią koronawirusa, skutkami gospodarczymi sankcji międzynarodowych oraz konsekwencjami katastrof naturalnych, takimi jak wysokie temperatury i powodzie - przypomina Reuters.