Opublikowanie przez IPN katalogów z informacjami na temat osób, które w różnym kontekście przewijają się w dokumentach organów bezpieczeństwa PRL jest krokiem w stronę jawności życia publicznego w Polsce.
Od wielu lat przysłowiowe teczki, a w rzeczywistości występujące w różnej postaci dokumenty oraz materiały ewidencyjne służb specjalnych PRL, stanowią beczkę z prochem podłożoną pod nasze życie publiczne. Lustracja problemu nie rozwiązała.
Dotyczyła stosunkowo niewielkiego kręgu osób, a procedury sądowe okazywały się często zawodne. W tej sytuacji jedynym racjonalnym wyjściem było poinformowanie opinii publicznej o zawartości archiwów IPN, przede wszystkim w odniesieniu do osób publicznych i pełniących najważniejsze funkcje w państwie.
Cztery inwentarze
Opublikowane przez IPN w Internecie dokumenty, które można znaleźć pod adresem: < ahref=http://katalog.bip.ipn.gov.pl>katalog.bip.ipn.gov.pl, podzielono na cztery grupy: „Osoby publiczne” (441 nazwisk), „Osoby rozpracowywane” (647), „Funkcjonariusze” (1199) i „Kierownicze stanowiska partyjne i państwowe b. PRL” (220).
Nie uwzględniono tam nazwisk osób kandydujących obecnie do parlamentu, co było zabiegiem rozsądnym. Kandydaci do parlamentu składają oświadczenia lustracyjne, które dopiero będą sprawdzane przez IPN. Wyjątkiem są premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, których dokumenty zostały w katalogach umieszczone.
Przy każdym nazwisku znajduje się krótka informacja o zapisie danej osoby w ewidencji materiałów archiwalnych IPN, jest podana ich treść i opis okoliczności rejestracji, informacja, czy zachowały się materiały archiwalne oraz o wyniku postępowania lustracyjnego. Katalogi będą na bieżąco aktualizowane o nowo odnajdywane informacje. Uaktualnienia będą dotyczyć również ewentualnych sprostowań, wyjaśnień lub dokumentów złożonych przez osoby, których dane zostały umieszczone w katalogu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski