Wizyta Benedykta XVI w Polsce to szansa na nowe siły Ducha dla ospałych i wzajemnie skłóconych środowisk chrześcijańskich.
Dokładnie za cztery tygodnie papież Benedykt XVI zawita do Polski – ojczyzny swego poprzednika sługi Bożego Jana Pawła II. Wizyta ta jest jego osobistym pragnieniem już od pierwszych chwil pontyfikatu, a decyzję podjął zaraz po konklawe.
Śladami Jana Pawła II
Mówiąc o pielgrzymce do Polski, Benedykt XVI prosił, aby przebiegła ona „śladami Jana Pawła II” oraz – jako swe specjalne życzenie – wymienił wizytę w Auschwitz-Birkenau. Choć bywał tam już kilkakrotnie jako kardynał, pragnie tym razem przybyć z pielgrzymką pokutną jako pierwszy w historii Papież – syn narodu niemieckiego. Benedykt XVI pragnie w szczególności oddać hołd temu narodowi, który wydał Jana Pawła II. Jest świadom, jak bardzo pontyfikat jego poprzednika naznaczony był duszpasterskimi doświadczeniami zaczerpniętymi z Kościoła w Polsce, z Wielkiej Nowenny, jaka miała tu miejsce, oraz z tego historycznego „sporu o człowieka”, który dał podstawę programowej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis”.
Najwięcej czasu, pełne dwa dni, Ojciec Święty spędzi zatem w Krakowie, stolicy biskupiej kard. Wojtyły. Zamieszka w jego dawnej rezydencji przy Franciszkańskiej 3. Modlić się będzie i odprawi Mszę św. w tamtejszej prywatnej kaplicy, gdzie Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie. Na krakowskich Błoniach, w tym miejscu, gdzie wielokrotnie, Jan Paweł II, sprawować będzie 28 maja publiczną Eucharystię. Będzie to największe spotkanie z wiernymi w Polsce, na które przybędzie ponad półtora miliona pielgrzymów. Nieopodal, w drugiej części Błoń, 27 maja wieczorem spotka się z młodzieżą z Polski i krajów ościennych. W ten sposób kontynuować będzie ten wspaniały nastrój spotkań z młodymi, jaki do historii papiestwa wniósł Jan Paweł II.
Nie zabraknie też słynnego, krakowskiego „papieskiego okna”, w którym Ojciec Święty ukaże się, prowadząc bezpośredni dialog z przybyłymi. Odwiedzi Łagiewniki, miejsce, z którego Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Przybędzie do jego rodzinnych, papieskich Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Benedykt XVI nawiedzi też Jasną Górę, duchową stolicę Polski, światowe centrum duchowości maryjnej. Sanktuarium, któremu tak wiele zawdzięczał i które tak bardzo ukształtowało duchowość Karola Wojtyły. Na trasie papieskiej wizyty jest też oczywiście Warszawa. Na placu Piłsudskiego stanie papieski ołtarz, w tym samym miejscu, z którego w 1979 r. Jan Paweł II zanosił słynną modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. W Warszawie Benedykt XVI spotka się też z przedstawicielami siostrzanych Kościołów na modlitwie ekumenicznej, podkreślając, że budowanie jedności Kościoła jest dlań równie istotnym priorytetem jak dla Jana Pawła II.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej