Papież u naszych progów

Wizyta Benedykta XVI w Polsce to szansa na nowe siły Ducha dla ospałych i wzajemnie skłóconych środowisk chrześcijańskich.

Dokładnie za cztery tygodnie papież Benedykt XVI zawita do Polski – ojczyzny swego poprzednika sługi Bożego Jana Pawła II. Wizyta ta jest jego osobistym pragnieniem już od pierwszych chwil pontyfikatu, a decyzję podjął zaraz po konklawe.

Śladami Jana Pawła II
Mówiąc o pielgrzymce do Polski, Benedykt XVI prosił, aby przebiegła ona „śladami Jana Pawła II” oraz – jako swe specjalne życzenie – wymienił wizytę w Auschwitz-Birkenau. Choć bywał tam już kilkakrotnie jako kardynał, pragnie tym razem przybyć z pielgrzymką pokutną jako pierwszy w historii Papież – syn narodu niemieckiego. Benedykt XVI pragnie w szczególności oddać hołd temu narodowi, który wydał Jana Pawła II. Jest świadom, jak bardzo pontyfikat jego poprzednika naznaczony był duszpasterskimi doświadczeniami zaczerpniętymi z Kościoła w Polsce, z Wielkiej Nowenny, jaka miała tu miejsce, oraz z tego historycznego „sporu o człowieka”, który dał podstawę programowej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis”.

Najwięcej czasu, pełne dwa dni, Ojciec Święty spędzi zatem w Krakowie, stolicy biskupiej kard. Wojtyły. Zamieszka w jego dawnej rezydencji przy Franciszkańskiej 3. Modlić się będzie i odprawi Mszę św. w tamtejszej prywatnej kaplicy, gdzie Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie. Na krakowskich Błoniach, w tym miejscu, gdzie wielokrotnie, Jan Paweł II, sprawować będzie 28 maja publiczną Eucharystię. Będzie to największe spotkanie z wiernymi w Polsce, na które przybędzie ponad półtora miliona pielgrzymów. Nieopodal, w drugiej części Błoń, 27 maja wieczorem spotka się z młodzieżą z Polski i krajów ościennych. W ten sposób kontynuować będzie ten wspaniały nastrój spotkań z młodymi, jaki do historii papiestwa wniósł Jan Paweł II.

Nie zabraknie też słynnego, krakowskiego „papieskiego okna”, w którym Ojciec Święty ukaże się, prowadząc bezpośredni dialog z przybyłymi. Odwiedzi Łagiewniki, miejsce, z którego Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Przybędzie do jego rodzinnych, papieskich Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Benedykt XVI nawiedzi też Jasną Górę, duchową stolicę Polski, światowe centrum duchowości maryjnej. Sanktuarium, któremu tak wiele zawdzięczał i które tak bardzo ukształtowało duchowość Karola Wojtyły. Na trasie papieskiej wizyty jest też oczywiście Warszawa. Na placu Piłsudskiego stanie papieski ołtarz, w tym samym miejscu, z którego w 1979 r. Jan Paweł II zanosił słynną modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. W Warszawie Benedykt XVI spotka się też z przedstawicielami siostrzanych Kościołów na modlitwie ekumenicznej, podkreślając, że budowanie jedności Kościoła jest dlań równie istotnym priorytetem jak dla Jana Pawła II.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej