Granice bez barier

Niemal po całej zjednoczonej Europie możemy już podróżować bez kontroli granicznej. Paszportu nie musimy pokazywać w 24 z 27 krajów Unii Europejskiej. Polska dołączyła do strefy Schengen.

Granice między Polską a krajami sąsiednimi należącymi do Unii Europejskiej zniknęły o północy z 20 na 21 grudnia 2007 r. Wspólnie z Polską do strefy Schengen weszło osiem innych krajów. Teraz bez kontroli granicznej będzie można przejechać przez całą Europę – od Estonii do Portugalii. Na wszystkich przejściach granicznych odbyły się z tej okazji uroczystości. Prezydent Lech Kaczyński uczestniczył w otwarciu granicy polsko-litewskiej na przejściu w Budzisku, gdzie przybył także prezydent Litwy Valdas Adamkus.

Premier Donald Tusk, razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Czech Mirkiem Topolankiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gerdem Poetteringiem oraz premierem przewodniczącej obecnie Unii Europejskiej Portugalii José Socratesem, usuwał graniczny szlaban na przejściach z Niemcami i Czechami w Porajowie.

Prezydent powiedział, że rozszerzenie strefy Schengen i otwarcie granic to ostatni akt integracji europejskiej. Podkreślił, że jest to wspólny sukces Polski i Litwy, który niegdyś wydawał się niewyobrażalny.

José Manuel Barroso podkreślił, że wbrew różnym krytykom Unia Europejska nie jest konstrukcją służącą politykom, ale przede wszystkim zwykłym ludziom. Wchodzenie kolejnych państw wspólnoty europejskiej do strefy Schengen przynosi korzyści przede wszystkim zwykłym obywatelom krajów członkowskich. Ma znaczenie bardzo praktyczne, nie tylko polityczne. Każdy może teraz łatwiej pokonywać granice między państwami i szybciej podróżować.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce - komentarz Wiesławy Dąbrowskiej-Macura