Żeby nie dać o. Rydzykowi

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu może nie otrzymać unijnych dotacji, o które się stara.

Bo zmieniono zasady przyznawania funduszy. Komisja Europejska, w porozumieniu z polskim rządem, zmieniła kryteria przyznawania funduszy unijnych szkołom w ramach programu „Infrastruktura i środowisko”. Polska Agencja Prasowa, powołując się na urzędników z Brukseli, podała, że kryteria zostały tak doprecyzowane, aby uniemożliwić skorzystanie z tych środków przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Źródła brukselskie, w rozmowie z „Gościem”, potwierdzają, że ma to związek ze szkołą o. Tadeusza Rydzyka.

W Komisji Europejskiej dowiedzieliśmy się, że sprawa nowych kryteriów jest świeżym pomysłem. Wprowadzona klauzula sprawia, że pieniądze dostaną „wiodące placówki edukacyjne”, które zajmują wysokie miejsca w rankingach. Szkoły starające się o udział w programie powinny też „spełniać międzynarodowe standardy” na studiach magisterskich i doktoranckich. Między innymi te zapisy utrudnią szkole o. Rydzyka otrzymanie unijnych pieniędzy.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej nie prowadzi jeszcze studiów doktoranckich. – Jedyny powód, dla którego wprowadziliśmy tę klauzulę, jest taki, żeby wybrać najlepsze projekty – zapewnia „Gościa” Eva Kaluzynska, rzecznik prasowy komisarz Danuty Huebner. – To pieniądze dla tych, którzy mogą pochwalić się rozwojem naukowym, prowadzą studia doktoranckie – dodaje. Jerzy Kwieciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, powiedział „Gościowi”, że kryteriami wyboru projektów nie zajmuje się KE. – Projekty zatwierdza komitet monitorujący – mówi Kwieciński. – Troską rządu i KE jest, żeby finansować najlepsze ośrodki – twierdzi minister. Dodaje też, że nie ma żadnych klauzul, a już z pewnością przedmiotem negocjacji z Komisją nie była szkoła o. Rydzyka. – Lista (kandydujących projektów – J.D.) nie jest przedmiotem konsultacji – zapewnia Kwieciński.

Kilka tygodni temu szkoła w Toruniu dostała się na listę projektów, które mogą ubiegać się o dotację z budżetu UE. Projekt przewiduje otrzymanie ponad 15 mln euro wsparcia. Za te pieniądze WSKSiM zamierza m.in. utworzyć wydział informatyki.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce - komentarz Jacka Dziedziny