Warszawa. Polacy mają wyjątkowe zaufanie do środków przekazu: 84 proc. ufa telewizji publicznej. Dla porównania – Kościołowi ufa 59 proc. z nas, a Sejmowi zaledwie 24 proc.
Takie dane przytoczyła prof. Mirosława Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego podczas konferencji pt. „Wolność słowa i odpowiedzialność za słowo. Rola mediów”. Odbyła się ona w Belwederze z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich. Uczestnicy spotkania dyskutowali o roli środków przekazu w demokracji, granicach prowokacji dziennikarskiej i poprawności politycznej w mediach.
Wysokie oceny społeczne mediów wynikają z bardzo wielkiego uznania Polaków dla wartości wolności słowa – uważa prof. Grabowska. Społeczeństwo docenia to, że media są zróżnicowane ideowo i profesjonalnie, oraz że starają się zaspokajać potrzeby odbiorców. Właśnie dlatego, że media cieszą się tak wielkim zaufaniem społecznym, spoczywa na nich odpowiedzialność nie tylko prawna, ale przede wszystkim moralna.
Jak pogodzić wolność słowa z odpowiedzialnością za nie; czy podporządkowanie mediów prawom rynku i pogoń za sensacją nie obniżają standardów etycznych środowiska dziennikarskiego – zastanawiali się uczestnicy spotkania.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce