Zmarł abp Majdański

Łomianki k. Warszawy. 29 kwietnia zmarł abp Kazimierz Majdański, wieloletni arcybiskup szczecińsko-kamieński (na zdjęciu). Miał 91 lat.

Odszedł do Pana w dniu symbolicznym w jego życiu – 29 kwietnia 1945 roku został uwolniony z obozu koncentracyjnego w Dachau. Urodził się w 1916 r. Był jednym z 13 dzieci swoich rodziców. W 1934 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Jako alumn VI roku został aresztowany przez gestapo. W latach 1939–1945 był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, gdzie przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1945 roku w Paryżu. Od 1962 roku był biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.

Podczas Soboru Watykańskiego II uczestniczył w rozmowach poprzedzających przygotowywanie listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z pamiętnymi słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Sam przebaczył swoim oprawcom. W latach 60. udzielił wywiadu niemieckim dziennikarzom w jednym z baraków obozu koncentracyjnego, w którym był więziony. Mówił wówczas o przebaczeniu i potrzebie pojednania między Polakami i Niemcami.

Współpracował z Janem Pawłem II w prowadzeniu Watykańskiego Komitetu Rodziny i w organizowaniu Synodu Biskupów w 1980 r. na temat zadań rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym, a także w tworzeniu Papieskiej Rady ds. Rodziny, w której pracował w latach 1981–1993. Był założycielem i profesorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Łomiankach k. Warszawy. Założył też Instytut Świecki Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny, którym mimo słabego zdrowia, wciąż się opiekował.

W 1991 roku abp Majdański został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą za wkład w dzieło pojednania polsko-niemieckiego, a w ub. roku otrzymał od Prezydenta RP Order Orła Białego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce