Spotkanie było próbą znalezienia właściwej interpretacji prawa. Kościół nie boi się rozliczeń. Wszyscy polscy biskupi poddali się dobrowolnie lustracji.
Praktycznie we wszystkich diecezjach działają komisje historyczne, które mają wyjaśnić wszystkie kwestie dotyczące kontaktów duchownych z organami bezpieczeństwa PRL. Działania te zostały podjęte, zanim weszła w życie ustawa lustracyjna. Jak wiadomo, wzbudza ona szereg kontrowersji w różnych środowiskach, m.in. nauczycieli akademickich.
Podstawowe zasady w relacjach między Kościołem a państwem są regulowane przez Konkordat, który jest umową międzynarodową, a więc aktem wyższego rzędu aniżeli prawo krajowe. W tym kontekście pojawiły się wątpliwości, czy ustawa lustracyjna powinna dotyczyć także uczelni kościelnych – takich jak papieskie wydziały teologiczne, Papieska Akademia Teologiczna czy Ignatianum w Krakowie, wydziały teologiczne w Warszawie i Wrocławiu – lub wydawnictw kościelnych.
Nie chodzi o ukrywanie czegokolwiek. Akta IPN są jawne i wkrótce do nich dotrą dziennikarze i historycy. Chodzi o zasadę, aby państwo poprzez swe procedury nie naruszało autonomii Kościoła. Komisja Konkordatowa jest z pewnością dobrym miejscem, aby wszystkie wątpliwości w tej sprawie wyjaśnić.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce