Zero tolerancji dla nieporządku

Warszawa. Wykład „Teoria i praktyka stosowania sankcji prawnych” wygłosił w Warszawie prof. James Q. Wilson, dawny doradca prezydenta Reagana.

Zaprosiła go Fundacja „Ius et Lex”. Amerykański uczony znany jest przede wszystkim jako współtwórca „teorii wybitych szyb”. Teoria ta mówi, że przestępstwo jest wynikiem tolerancji wobec najmniejszych nawet przejawów nieporządku. Wilson twierdzi, że jeśli zostanie wybita jedna szyba i przez dłuższy czas nikt nie naprawi szkody, to przechodzący obok ludzie dojdą do wniosku, że nikt nie jest za to odpowiedzialny i w najbliższym czasie wszystkie szyby zostaną wybite.

Zwolennikiem tej teorii był m.in. były burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani. Kiedy pełnił swoją funkcję, stosował zasadę „zero tolerancji” dla sprawców najmniejszych nawet wykroczeń. Walka z przestępczością objęła tak „niewinne” występki, jak wymuszanie przez myjących samochody pieniędzy od kierowców czy brak biletu w środkach komunikacji. Skutkiem tego było wyraźne ograniczenie przestępczości w Nowym Jorku, który stał się po kilku latach jednym z najbezpieczniejszych miast w Stanach Zjednoczonych.

Prof. James Q. Wilson uważa, że należy zaczynać od karania tzw. nieszkodliwych wykroczeń. Swój wykład wygłosił w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkał się też z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wydarzenie to było interesujące także ze względu na dyskusję, jaka toczy się w naszym kraju na temat zaostrzenia środków stosowanych wobec przestępców.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce