Zjazd Gnieźnieński będzie ekumenicznym zgromadzeniem chrześcijan, którzy poczuwają się do odpowiedzialności za duchowe oblicze Europy.
Europa dialogu to hasło kolejnego, szóstego, Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się od 16 do 18 września br. Będzie to nie tylko spotkanie z ludźmi tworzącymi Kościół i Europę XXI wieku, ale też pasjonująca dyskusja na temat kształtu naszego kontynentu w przyszłości. Poszukiwanie odpowiedzi, co konkretnie dziś winni zrobić chrześcijanie, aby Europa była nie tylko jednością ekonomiczną i polityczną, ale również wspólnotą ducha.
VI Zjazd Gnieźnieński będzie okazją do zasmakowania w szczególnej jedności ekumenicznej. Będzie przeżyciem duchowym, społecznym i artystycznym; nie tylko czasem dyskusji, ale również wspólnej modlitwy, tańca i śpiewu.
Liderzy około 200 ruchów i organizacji religijnych ze Wschodu i Zachodu kontynentu zastanawiać się będą, w jaki sposób chrześcijanie winni prowadzić dialog z jednoczącą się Europą na obecnym etapie jej historii. Przybędą reprezentanci Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele innych wyznań, członkowie Komisji Europejskiej, znani politycy, ludzie kultury i mediów.
Zjazd – w swoim przesłaniu publicznym – będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w sferze dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w Europie. Ma ukazywać odpowiedzialność chrześcijan za ideowe oblicze dzisiejszej Europy. Wskazywać rolę chrześcijaństwa jako ważnego czynnika w procesie integracji kontynentu. Chodzi też o przebudzenie „śpiącego olbrzyma”, którym w Kościele są świeccy, o odkrycie licznych płaszczyzn ich odpowiedzialności (sfery politycznej nie wyłączając) wobec wyzwania, jakim jest przyszłość Europy.
Praktyczna szkoła dialogu
Zjazd został pomyślany jako wielka szkoła dialogu. Umiejętność prowadzenia dialogu jest podstawowym warunkiem uczestnictwa w debacie europejskiej, a środowiska chrześcijańskie wydają się do tego mało przygotowane.
Na zjazd złożą się liczne debaty. Prelegenci z „najwyższej półki” zaprezentują główne płaszczyzny dialogu – jak i sporu – między chrześcijaństwem a dzisiejszą Europą. Prowadzić je będą znane twarze z polskich mediów. Z kolei mistrzowie dialogu z różnych krajów podzielą się doświadczeniami prowadzenia dialogu: w rodzinie, parafii, między wyznaniami, narodami i kulturami.
Dialog ekumeniczny i międzyreligijny
Nowy element, po raz pierwszy w historii zjazdów gnieźnieńskich, to otwarcie na dialog z judaizmem i islamem. Zjazdowi towarzyszyć będą ekumeniczne Święto Biblii oraz koncert muzyki chrześcijańskiej. Jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń będzie Wzajemna Modlitwa Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów w drugim dniu kongresu na rynku gnieźnieńskim.
Najtrudniejsze są dialogi w codzienności...
Podczas zjazdu odbędzie się 11 warsztatów i paneli dyskusyjnych, które mają ukazać dialog jako sposób bycia chrześcijaninem i udowodnić, że rozmawiać warto na każdy temat, nawet najtrudniejszy, gdyż tylko poprzez dialog możliwe jest rozwiązanie problemu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Przeciszewski