Powiedz mi, co jesz, w co się ubierasz, ile zarabiasz, a powiem ci, kim jesteś – mówi dziś świat. Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński przypomni chrześcijańską wizję człowieka.
Zjazd Gnieźnieński wpisał się już w religijny krajobraz Polski. To wyjątkowe na skalę europejską spotkanie chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, trzech wielkich religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, wreszcie humanizmu chrześcijańskiego z laickim.
Zjazdy nawiązują do dwóch historycznych wydarzeń: spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w 1000 r. oraz męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w 997 r. Te dwa wydarzenia pozwoliły młodemu państwu Piastów zyskać status równoprawnego członka europejskiej rodziny. Dzisiaj, kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej, Zjazd Gnieźnieński jest przede wszystkim forum, na którym dyskutuje się o tożsamości i przyszłości Starego Kontynentu oraz o miejscu chrześcijaństwa w życiu europejskich społeczeństw.
Człowiek drogą Europy
Tegoroczny, VII Zjazd Gnieźnieński, odbywający się od 15 do 17 czerwca, będzie koncentrować się na sprawie fundamentalnej – na człowieczeństwie. – Dzisiaj najważniejsze spory ogniskują się wokół człowieka. Jego realizacji w różnych wspólnotach – od rodziny do państwa czy wokół zagrożeń redukujących człowieczeństwo do jednego wymiaru, kosztem pierwiastka religijnego – tłumaczy Marcin Przeciszewski, prezes KAI oraz przewodniczący Komisji Programowej i Prelegentów Zjazdu. Tematem zjazdu jest człowiek, który jest drogą Europy. – To nawiązanie do słynnych słów Jana Pawła II z jego pierwszej encykliki „Redemptor hominis”, w której pisał, że człowiek jest drogą Kościoła – przypomina abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.
Coś dla ducha i… umysłu
Około 100 prelegentów z kilkunastu krajów weźmie udział w licznych debatach i wykładach. Część zatytułowaną „Spór o człowieka” otworzy dyskusja na temat możliwości i granic współpracy między humanizmem laickim i chrześcijańskim. Spierać się o to będą m.in. ks. prof. Tomasz Halik, ks. prof. Andrzej Szostek i prof. Barbara Skarga oraz Sławomir Sierakowski. Niezwykle ciekawie zapowiadają się także dyskusje o człowieku po Auschwitz i Kołymie, o przyszłości Europy w kontekście rosnącego znaczenia islamu (jednym z panelistów będzie prof. Tariq Ramadan z Oksfordu, nazywany muzułmańskim Lutrem), o miejscu kobiet w Europie czy debata o wyzwaniach bioetycznych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Artur Bazak