* Z uwłaszczenia mogą skorzystać rodziny z mieszkań lokatorskich oraz spółdzielczo-własnościowych, w blokach zbudowanych na gruntach o uporządkowanym stanie własności
* Do spółdzielni składa się wniosek o przekształcenie mieszkania z lokatorskiego na własnościowe.
* Spółdzielnia ma trzy miesiące na ustalenie wkładu mieszkaniowego wnioskodawcy. Na tej podstawie biegły rewident wyliczy cenę wykupu mieszkania (niespłacone koszty budowy przypadające na lokal plus kwota kredytu umorzonego przez państwo, jeśli spółdzielnia budowała z kredytu). Jeśli wnioskodawca zalega z opłatami za czynsz, uwłaszczenie nie będzie możliwe do momentu uregulowania należności.
* Po ustaleniu ceny wykupu, pieniądze należy wpłacić na konto spółdzielni.
* Na podstawie zaświadczenia ze spółdzielni warto spisać akt notarialny potwierdzający wykup mieszkania (koszt ok. 300–350 zł pokrywa wnioskodawca).
* Z aktem notarialnym trzeba pójść do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym i złożyć wniosek o wpisanie nowego właściciela mieszkania do księgi wieczystej (koszt ok. 200 zł pokrywa wnioskodawca).
* Rodziny, które mają prawa spółdzielczo-własnościowe do lokali, mogą starać się o pełne prawa własnościowe. Procedura jest taka sama, jak w przypadku mieszkań lokatorskich, z wyjątkiem wniesienia opłaty do spółdzielni (mieszkanie zostało już wykupione).
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.