Największą nagrodę pieniężną na świecie za zbliżenie nauki i religii odebrał 4 maja profesor Charles Townes – amerykański fizyk, noblista, wynalazca masera i lasera.
Profesor Charles Townes jest laureatem Nagrody Nobla z 1964 roku za odkrycia w dziedzinie fizyki kwantowej. Wynoszącą ponad 1,5 mln dolarów nagrodę Templetona odebrał z rąk księcia Edynburga na prywatnym przyjęciu w Pałacu Buckingham w Londynie.
Większa od Nobla
Nagrodę ustanowił w 1972 roku finansista i filantrop sir John Templeton. Jest przyznawana corocznie dla uhonorowania tych, którzy pogłębiają wiedzę w dziedzinie wartości duchowych. To także najbardziej znana w świecie nagroda religijna, a zarazem największa indywidualna nagroda pieniężna. Sir Templeton chciał, aby przewyższała ona Nagrodę Nobla dla podkreślenia faktu, iż odkrywanie spraw ducha ma większą wartość niż osiągnięcia, za które otrzymuje się noblowski medal.
Pierwszą laureatką nagrody Templetona w 1973 roku była Matka Teresa z Kalkuty. Wyróżnieni nią zostali również m.in. Aleksander Sołżenicyn oraz Billy Graham. W roku ubiegłym nagrodę Templetona otrzymał matematyk George F.R. Ellis, profesor Uniwersytetu w Cape Town zajmujący się kosmologią. W 2003 roku nagrodę otrzymał Holmes Rolston III, profesor Uniwersytetu w Kolorado, uważany za ojca „etyki środowiska naturalnego”.
Mikrofale i kompakty
Wynalazca masera i lasera urodził się w 1915 roku w Greenville w Północnej Karolinie. Wychował się w religijnej rodzinie baptystów. W domu szanowano Biblię i dbano o jej zrozumienie. Fizyką zainteresował się na początku studiów. Zauroczyło go „piękno jej logicznej struktury”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Alicja Rafalska-Łasocha, chemik, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego