Pogoda dla głosicieli bzdur

Bzdury zawsze miały się dobrze. W każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną pleniły się jak zielsko.

Ale w naszych czasach przyszła na nie chyba szczególnie dobra pogoda. Tak się złożyło, że w tym numerze „Gościa” znalazło się kilka tekstów, które próbują rozprawić się z bardzo rozpowszechnionymi, współczesnymi mitami. Plenią się na różnych polach, mniej lub bardziej poważnych, ale jedno mają wspólne.

Bzdura pierwsza: Klimat naszej Ziemi ociepla się z powodu coraz większej ilości tzw. gazów cieplarnianych. Wyższa temperatura roztopi lód, powstała w ten sposób woda zaleje niżej położone tereny. Dojdzie do katastrofy na niewyobrażalną skalę. A wszystkiemu winny jest człowiek wypuszczający w powietrze dwutlenek węgla. W tym wywodzie jedno jest pewne: Żaden poważny naukowiec pod nim się nie podpisze. Po szczegóły odsyłam do tekstu „Klimatyczna ruletka” (str. 40).

Bzdura druga: Aborcji dokonują głównie te kobiety, które nie stosują antykoncepcji. Bo w nieplanowanym czasie zachodzą w ciążę i potem muszą sobie z tym „problemem” jakoś radzić. Z poglądem tym próbuje rozprawić się ks. Marek Dziewiecki (str. 30), biorąc za podstawę wyniki badań angielskich seksuologów.

Oczywiście walka z bzdurami nie jest łatwa. Może się nawet wydawać zajęciem bezsensownym. Bo zwykle na miejsce jednego kłamstwa pojawiają się dwa nowe. Czy w związku z tym należy załamać ręce i nic nie robić? Chyba nie! Zielsko na polu też uparcie odrasta, ale rolnicy się nie poddają. Każdego roku na nowo zabierają się za wyrywanie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny