Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” płyta z kolędami w zachwycającym wykonaniu polskich karmelitanek z Islandii. Siostry nagrały ją specjalnie dla czytelników „Gościa”.
Na CD kolędy w wykonaniu polskich Karmelitanek Bosych z krainy lodu i ognia, czyli Islandii. Te kolędy to arcydzieło prostoty i duchowej głębi.
Jedynie Bogu pokłon [ks. Rafał Bogacki]
W ostatnim odcinku adwentowych medytacji nad tytułami mesjańskimi, które można znaleźć u Izajasza, ks. Rafał Bogacki rozważa co znaczy, że Bóg jest Bogiem Mocnym. „Trudno oprzeć się wrażeniu, że w czasach, w których Bóg został usunięty z horyzontu, przemierzający pustynię świata człowiek adoruje raczej dzieła własnych rąk niż Tego, który Go stworzył” – pisze.
Moc z Boga [ks. Adam Pawlaszczyk]
W czwartej części adwentowej szkoły modlitwy ks. Adam Pawlaszczyk pisze o niemocy człowieka i mocy Boga, zaprasza też do adwentowego rachunku sumienia.
„’Bóg Mocny’ to tytuł, który w naszej szkole modlitwy pozostawiamy na ostatnią niedzielę tegorocznego Adwentu. Pan jest już tak blisko, że warto podkreślić, iż modlitwa rządzi się swoimi prawami – jest wyrazem intymnej relacji pomiędzy Bogiem i człowiekiem. To człowiek ma problem z rozumieniem tej relacji, a właściwie swojego w niej miejsca. Stąd problemy z modlitwą – wyjaśnia autor.
Kościół w pandemii [Bogumił Łoziński]
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) opublikował 7 grudnia „Rocznik Statystyczny Kościoła Katolickiego w Polsce za rok 2020”. Zawarte w nim dane obejmują okres pandemii, a więc można na ich podstawie wnioskować, w jaki sposób wpłynęła ona na działalność Kościoła. Bogumił Łoziński analizuje statystyki i wyjaśnia, jak funkcjonował Kościół w pandemicznym roku. Z Marcinem Przeciszewskim, redaktorem naczelnym Katolickiej Agencji Informacyjnej rozmawia o powodach spadku religijności Polaków i funkcjonowaniu Kościoła.
Kobiety będą rozdawać Komunię [Franciszek Kucharczak]
Wkrótce zobaczymy kobiety przy ołtarzu, pełniące posługi, jakich nigdy dotąd nie pełniły, między innymi rozdające Komunię Świętą. „Jeszcze trochę i będą je święcić na kapłanów!” – wieszczą zaniepokojeni zmianami katolicy. Te obawy są niesłuszne, prawdą jednak jest, że zmiany nastąpiły. Jest to skutek decyzji papieża Franciszka, który na początku bieżącego roku wydał motu proprio Spiritus Domini, modyfikujące zapisy w Kodeksie Prawa Kanonicznego w odniesieniu do posługi lektoratu i akolitatu. Franciszek Kucharczak wyjaśnia, z czym wiąże się dopuszczenie kobiet do posług lektoratu i akolitatu.
Na mieliźnie [Marcin Jakimowicz]
Jakie są wady, a jakie zalety transportu śródlądowego? Czy jest opłacalny, czy jest możliwy? Marcin Jakimowicz sprawdza, jakie środki zrównoważonego transportu są możliwe do wprowadzenia w Polsce. „Tir za tirem, końca nie widać. Na autostradach korki. A może by tak puścić część transportu wodą?
Twarde masło [Jacek Dziedzina]
Jeśli w 2014 roku Rosja nie posunęła się dalej w agresji na