Twarze dziewięciu zastrzelonych górników z Wujka symbolizują wszystkich zabitych, rannych, aresztowanych, internowanych w stanie wojennym oraz następnych latach.
Historia strajku na kopalni Wujek w grudniu 1981 r. to opowieść o solidarności, męstwie i dramacie tych, którzy przeciwstawili się złu. Dziewięciu z nich zapłaciło za to życiem. Pacyfikacja była największą tragedią stanu wojennego, ale nie jedyną w tym ponurym czasie, kiedy władza zdecydowała się stłumić największy ruch społeczny, jaki powstał w dziejach Polski. Twarze 9 zastrzelonych górników z Wujka symbolizują wszystkich zabitych, rannych, aresztowanych, internowanych w stanie wojennym oraz następnych latach.
Upamiętnieniu tych dziewięciu zabitych - w większości młodych - górników, którzy nie tylko stali się symbolem walki z reżimem komunistycznym, ale przede wszystkim pozostawili po sobie pełnych żalu bliskich, niespełnione marzenia, niedokończone sprawy, poświęcona jest najnowsza sekcja w serwisie "Twarze Solidarności" zatytułowana "Dziewięciu z Wujka".
Składają się na nią teksty opisujące kontekst historyczny tragicznej pacyfikacji w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", okoliczności wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, a co za tym szło - brutalne pacyfikacje strajków w innych zakładach ówczesnego woj. katowickiego. Ważną częścią sekcji są oczywiście biografie dziewięciu górników, wraz ze wspomnieniami bliskich ofiar pacyfikacji. A także próba podsumowania procesu rozliczania winnych i analiza żmudnego dochodzenia sprawiedliwości przez rodziny zamordowanych.
W serwisie znalazła się również bardzo bogata galeria zdjęć z tamtych czasów stworzona ze zbiorów partnerów serwisu - katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w którym już 16 grudnia zostanie otwarta nowa wystawa upamiętniająca wydarzenia stanu wojennego.
13 grudnia w katowickim IPN-ie trwa konferencja naukowa „Strajki grudniowe 1981 r. w województwie katowickim“. W trakcie tej konferencji zaprezentowana zostanie zakładka "Dziewięciu z Wujka". Przedstawią ją: Andrzej Grajewski, kierownik merytoryczny serwisu oraz ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego".
Konferencja naukowa „Strajki grudniowe 1981 r. w województwie katowickim“ cz.2
jad