Solidarność nie tylko zmieniała Polskę, ale także jej otoczenie. Przypominamy o tym w 40. rocznicę "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".
W 40. rocznicę posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej uruchamiamy w serwisie "Twarze Solidarności" zakładkę "Solidarność burzy mury" stworzoną wraz z wrocławskim Centrum Historii "Zajezdnia". Autorem koncepcji zakładki i kierownikiem merytorycznym jest dr Andrzej Grajewski, historyk, dziennikarz i redaktor Gościa Niedzielnego. O wydarzeniach sprzed 40 lat przeczytać można także w jego tekście w najnowszym "Gościu":
W serwisie prezentujemy ludzi i środowiska opozycyjne z Czech, Słowacji, NRD, Litwy i Ukrainy, Węgier walczące z komunizmem i zmieniające rzeczywistość we własnych krajach, a często wspierające także polski ruch związkowy. 2 grudnia o godz. 18 odbędzie się dyskusja on-line na temat tego zagadnienia, w której wezmą udział autorzy zakładki, eksperci i świadkowie tamtych wydarzeń.
40. rocznica uchwalenia Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej. Edukacyjny spot krakowskiego IPN40 lat temu, w czasie pierwszej tury I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", nieoczekiwanie przyjęto "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Inicjatorem dokumentu był Henryk Siciński - nieznany szerzej delegat z ziemi kaliskiej. Tekst Posłania, dzisiaj uważany za symboliczny, jest jednocześnie niedoceniany.
Jak pisze prof Filip Musiał, historyk IPN, „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” można potraktować jako wezwanie do europejskiej solidarności przeciw „imperium zła”, w którym istnienie niezależnego związku w PRL było dowodem, że niemożliwe – jest możliwe…
Czytaj więcej
Dobrze rozumieli to komuniści, nie tylko w Warszawie i na Kremlu, ale także w innych „demoludach”. Aparatczycy komunistyczni nad Wisłą uważali, że uchwały podejmowane w czasie I tury zjazdu – w tym oczywiście Posłanie – były dowodem, że w związku zaczęły dominować „awanturnicze” tendencje, czyli środowiska związane z opozycją polityczną. Straszyli, że tego typu sytuacja „oznacza kierunek na konfrontację grożącą rozlewem krwi”.
Więcej o tym, jak Solidarność zjednoczyła antykomunistyczną opozycję w Europie Wschodniej przeczytacie już od dziś w zakładce "Solidarność burzy mury" w serwisie "Twarze Solidarności".