Sejm w uchwale wyraził solidarność z rządem, instytucjami i osobami zaangażowanymi w obronę Polski

Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów, Sejm wyraża solidarność z rządem, ze wszystkimi instytucjami państwa i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków - głosi uchwała przyjęta w środę przez Sejm.

"Reżim Alaksandra Łukaszenki zaatakował Polskę wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej Polskiej. Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swojego bezpieczeństwa i integralności granic. W chwili próby Sejm Rzeczypospolitej wyraża w tej sprawie solidarność z polskim rządem wraz ze wszystkimi instytucjami państwa polskiego i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - głosi przyjęta uchwała.

"Pokolenia naszych przodków walczyły o wolną i niepodległą Polskę, pamiętając o ich poświęceniu dziś naszym obowiązkiem jest stanąć ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, żołnierzami Wojska Polskiego, w tym WOT i przedstawicielami innych służb dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa oraz suwerenności naszej ojczyzny" - podkreślono.

"Sejm RP wyraża również wdzięczność lokalnej społeczności i wszystkim, którzy udzielają wsparcia naszym służbom na polskiej granicy oraz niosą pomoc humanitarną ofiarom kryzysu, za który pełną odpowiedzialność ponosi rząd Białorusi" - głosi projekt. Podkreślono w nim również, że Sejm stanowczo potępia akcje dezinformacyjne i inne działania prowadzące do destabilizacji Polski. "Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest obowiązkiem państwa polskiego wynikającym wprost z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w uchwale.

"Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu - niezależnie od poglądów politycznych - jest wspieranie instytucji państwa i jego służb. Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się dziś do wszystkich Polaków" - czytamy w uchwale.

Za przyjęciem uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic, której wnioskodawcami byli posłowie PiS, opowiedziało się 259 posłów, przeciw było 60, a od głosu wstrzymało się 98. Uchwałę poparło 222 posłów PiS (przeciw były 2 osoby, 4 posłów nie głosowało). Za głosowało także 18 posłów KP-PSL (6 nie brało udziału w głosowaniu). Uchwałę poparło także 5 posłów Konfederacji (1 poseł był przeciw, 5 nie głosowało); 4 posłów Porozumienia (1 osoba nie głosowała); 3 posłów Kukiz'15 (1 osoba nie głosowała), 4 posłów koła Polskie Sprawy i 2 posłów niezrzeszonych (1 osoba nie głosowała). Większość posłów Koalicji Obywatelskiej - 94 osoby - wstrzymało się od głosu (za była 1 osoba, przeciw 14, a 17 nie głosowało). Przeciw uchwale było: 43 posłów Lewicy (3 osoba wstrzymały się, 1 nie głosowała). 7 posłów Polski2050 nie brało udziału w głosowaniu (1 osoba wstrzymała się od głosu).

« 1 »
TAGI: