W najnowszym Gościu: O świętych nauczycielach

W najnowszym Gościu przeczytamy m.in. o świętych nauczycielach oraz świadectwo amerykańskiego dziennikarza, który z islamu nawrócił się na katolicyzm.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 41/2021
Gość Niedzielny

 

Zobaczyć człowieka [Jakub Jałowiczor i Andrzej Grajewski]

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest największym kryzysem migracyjnym, jakiego doświadczyła Polska po 1989 r. Straż Graniczna notuje dziennie ponad 500 prób przedostania się z Białorusi do Polski. Kryzys ten ma jednak dwa wymiary. Pierwszy, międzynarodowy, to problem obrony naszej granicy wobec zagrażającej Polsce wojny hybrydowej rozpoczętej przez Białoruś. Drugi, humanitarny, to problem losu migrantów. – Spotykając migranta, spotykając uchodźcę, musimy pamiętać, że spotykamy przede wszystkim człowieka – mówi o. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska, która organizuje pomoc imigrantom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Z kolei Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z Andrzejem Grajewskim mówi: – Uważam, że poważnym błędem jest niewłączanie międzynarodowych organizacji humanitarnych, np. Czerwonego Krzyża, do działań w strefie nadgranicznej.

Tylko Ktoś wychowa Kogoś [Franciszek Kucharczak]

Jest wielu świętych nauczycieli, którzy pozostawili po sobie świętych uczniów. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Franciszek Kucharczak przybliża sylwetki znanych i mniej znanych świętych, którzy zasłynęli jako wychowawcy młodzieży. Konkluzją tekstu jest fragment konstytucji salezjanów, zgromadzenia, którego podstawowym charyzmatem jest praca z młodzieżą: „Salezjanin (...) ponieważ głosi Dobrą Nowinę, jest zawsze radosny. Szerzy tę radość, umie wychowywać do optymizmu życia chrześcijańskiego i kształtować zmysł pogodnego świętowania”.

Daleko od szpitala [Jakub Jałowiczor]

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza od lat prowadzi na Podlasiu hospicjum domowe. Teraz stara się zbudować także placówkę stacjonarną, do której będą mogli trafić ci podopieczni, którymi nie da się opiekować w domowych warunkach. Reportaż o hospicjum ujawnia problemy, które zwykle nie są rozumiane przez ludzi mieszkających w dużych miastach. – Na wsi umiera się inaczej niż w mieście – tłumaczy dr Paweł Grabowski, prezes fundacji. – W mieście, kiedy ma pan receptę na silny lek przeciwbólowy, najprawdopodobniej dostanie go pan w aptece. Tutaj apteka nie będzie go miała na stanie, a być może w okolicy jest tylko punkt apteczny, któremu nie wolno nawet sprowadzić takiego leku na zamówienie. Znacznie dalej jest też do lekarza, trudniej dostać się do specjalisty.

Program „Fit for 55” dyskusyjny [Bogumił Łoziński]

O bezpieczeństwie energetycznym Polski, propozycji nowej polityki klimatycznej Fransa Timmermansa oraz problemie kopalni Turów mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Minister przypomina, że kwestia suwerenności energetycznej jest fundamentem bezpieczeństwa państwa. – Stąd nasza determinacja w przekonywaniu unijnych partnerów, że transformacja musi być dokonywana przez państwa na suwerennych zasadach. Dlatego będziemy wykorzystywać wszelkie środki prawne, aby wykazywać, że decyzja dotycząca Turowa, podjęta jednoosobowo, jest nie tylko bezprecedensowa, lecz przede wszystkim arbitralna – tłumaczy min. Kurtyka.

UExit [Jacek Dziedzina]

Mówienie o rzekomym dążeniu władz Polski do opuszczenia Unii Europejskiej stało się ostatnio popularne. „To smutne, bo wiele osób, nie znając lub nie rozumiejąc charakteru sporu o integrację, a tym samym walki o władzę, jaka ma miejsce w Unii od dawna, może ulec tym całkowicie bałamutnym komentarzom po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem gdyby każdy wyrok krajowego sądu konstytucyjnego, stwierdzającego wyższość prawa krajowego nad unijnym, oznaczał wystąpienie danego kraju z UE, to członkami Wspólnoty od dawna nie byłyby m.in.: Niemcy, Francja, Czechy, Litwa, Hiszpania i Włochy, których sądy konstytucyjne wyraźnie orzekły niemal to samo, co w ubiegłym tygodniu polski TK” – tłumaczy Jacek Dziedzina.

 

« 1 »