Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi członkami naszej polskiej wspólnoty i zasługują na to, by mieć jak najlepsze warunki życia, możliwości leczenia i szanse rozwoju - podkreśliła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Prezydent i pierwsza dama skierowali list do uczestników uroczystych obchodów 30-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Para prezydencka wskazała w liście odczytanym podczas środowej gali, że początki PFRON-u "utworzonego na mocy ustawy z 1991 roku, sięgają czasów odzyskanej wolności". "To nie przypadek, że właśnie wówczas powołano do życia ten organ administracji publicznej. Dostrzec w tym można piękne dziedzictwo etyki +Solidarności+. W przełomowym momencie demokratycznych przemian państwo polskie zadbało o to, by stworzyć społeczny i ekonomiczny mechanizm pomocy osobom niepełnosprawnym, zagwarantować respektowanie ich praw oraz otoczyć je szczególną opieką na rynku pracy" - podkreślili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Przypomnieli też, że papież Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (łac. Wykonując pracę) podkreślał równość i podmiotowość wszystkich ludzi, a także stwierdził, że osobom niepełnosprawnym należne są nienaruszalne prawa, które "mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka".
"Empatia, postawa solidarności wobec bliźniego oraz gotowość do niesienia pomocy są miarą naszego człowieczeństwa. Mamy w Polsce blisko 5 mln osób niepełnosprawnych. Liczba obywateli odznaczających się tzw. niepełnosprawnością biologiczną, czyli takich, którzy deklarują ograniczoną zdolność wykonywania codziennych życiowych czynności przekracza 7 mln. Wszyscy oni są pełnoprawnymi członkami naszej polskiej wspólnoty i zasługują na to, by mieć jak najlepsze warunki życia, możliwości leczenia i szanse rozwoju" - podkreśliła para prezydencka.
Prezydent i pierwsza dama złożyli też gratulacje i wyrazy uznania pracownikom PFRON, a także podziękowania organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała dziennikarzom, że ośrodek prezydencki aktywnie działa na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
"To są inicjatywy prezydenta, jak np. centra usług wspólnych - ta ustawa już funkcjonuje. Przygotowywany jest projekt ustawy dotyczący asystencji osobistej. Ta ustawa sprawi, że mniej będzie instytucji, a więcej człowieka w pomaganiu osobom niepełnosprawnym. To pomysł, który pozwoli osobom niepełnosprawnym żyć tam, gdzie chcą, a nie tam, gdzie dzisiaj muszą" - powiedziała Ignaczak-Bandych.
Zapowiedziała, że projekt ws. asystencji osobistej trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.
Szefowa Kancelarii Prezydenta wskazywała, że Andrzej Duda wspiera sport osób niepełnosprawnych. "Pan prezydent jest zagorzałym kibicem paraolimpijczyków" - powiedziała. Zaznaczyła, że "pierwsza dama także wkłada ogromnie dużo pracy w to, by osoby niepełnosprawne miały lepsze życie".