Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.
Być może w trakcie wizyty ad limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.
W czasie konferencji prasowej w trakcie międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży pytany był o możliwości powołanie wspólnego - z Państwową Komisją ds. Pedofili - zespołu do zbadania akt kościelnych.
Komisja zaproponowała - w piątek, 17 września - polskiemu Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu d.s. zbadania akt kościelnych. Jej zadaniem byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci poniżej lat 15.
"Nie było czasu, żeby spokojnie porozmawiać na ten temat. Na pewno ta propozycja Państwowej Komisji zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej" - powiedział ks. Studnicki. Dodał, że "być może w trakcie wizyty ad limina" będzie okazja, by zająć się tą kwestią.
"Od samego początku rozmawiając z Państwową Komisją podkreślamy, że od 2001 roku właścicielem akt postępowań kościelnych jest Stolica Apostolska., więc to ona ma ostateczną decyzje, kto może mieć wgląd w te akta" - powiedział kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Zaznaczył, że "w przypadkach współpracy z organami ścigania: prokuraturą, policją, sadami, Kościół może udostępniać akta w konkretnych postępowaniach, które się toczą". "Tutaj od chwili zniesienia sekretu papieskiego nie ma żadnej wątpliwości"- podkreślił. Dodał, że w Państwowa Komisja to inny urząd, mający inne kompetencje.
Ks. Studnicki zwrócił uwagę, że temat wykorzystania seksualnego małoletnich oraz ich ochrony poruszany jest do dwóch lat podczas każdego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Jak zaznaczył - "Nie mam wątpliwości, że biskupi pojadą na spotkanie z papieżem ze wspólnym doświadczeniem, które jest poruszane w czasie każdego zebrania, oraz ze świadomością liczby osób skrzywdzonych, które w ciągu ostatnich 2,5 roku zgłosiły to Kościołowi".
"Za każdym takim zgłoszeniem jest historia osoby skrzywdzonej, jej zranienie, jej dramat, konsekwencje, które ponosi do dzisiejszego dnia" - wskazał ks. Studnicki. Jak podkreślił: "Kościół, dzięki swoi działaniom - powoli, nie bez oporów - staje po stronie osób skrzywdzonych".
W ciągu trwającej od niedzieli międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność - rozliczalność - przejrzystość".
Uczestnicy konferencji pracują w grupach językowych, dzieląc się informacjami o tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach - zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Przyglądają się także wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.
Konferencja zakończy się 22 września.