Stan zdrowia, sytuacja w Afganistanie i problem migrantów, a także reforma Kurii Rzymskiej to niektóre z kwestii poruszonych przez Ojca Świętego w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Carlosowi Herrerze z hiszpańskiego radia Cope. Został on wyemitowany dzisiaj rano.
Oto niektóre tematy poruszone przez Ojca Świętego w tej długiej ponad godzinnej rozmowie:
Stan zdrowia
W rozmowie z hiszpańskim dziennikarzem papież zdradził kilka szczegółów dotyczących operacji, w której wiodącą rolę odegrał pielęgniarz ze służby zdrowia Stolicy Apostolskiej, do tego stopnia, że jak ujawnił Franciszek: „On uratował mi życie! Powiedział mi: Wasza Świątobliwość musi mieć operację”. Podczas operacji wykryto martwy odcinek i, jak po raz pierwszy ujawnia Ojciec Święty, „ma obecnie 33 centymetry jelita mniej”.
Niemal dwa miesiące po operacji Ojciec Święty prowadzi całkowicie normalne życie, może jeść wszystko i nadal prowadzi aktywną działalność, przyjmując na audiencjach różne osoby i przygotowując się do swojej 34 podróży zagranicznej, która 12 września zawiedzie go do Budapesztu i na Słowację.
Mimo dobrego wyglądu, spekulacje na temat jego stanu zdrowia sprawiły, że niektóre włoskie i argentyńskie media zaczęły mówić o jego możliwej rezygnacji. Zapytany o to, papież zbagatelizował sprawę, przyjmując ją z charakterystycznym dla siebie argentyńskim poczuciem humoru. I co więcej, kategorycznie temu zaprzeczył: „Nawet przez myśl mi to nie przeszło”, „Nie wiem, skąd wzięli informację, że zamierzam zrezygnować!” – powiedział Franciszek.
„Kiedy papież jest chory, zawsze pojawia się lekki powiew wiatru lub huragan konklawe" - odpowiedział żartobliwie Ojciec Święty.
Sytuacja polityczna w Afganistanie
Jednym z głównych tematów poruszanych w wywiadzie jest kryzys w Afganistanie. Nie chcąc podawać szczegółów ewakuacji i wysiłków podejmowanych przez Stolicę Apostolską, papież Franciszek pochwalił dyplomatyczną rolę, jaką w tym konflikcie odgrywa watykański Sekretariat Stanu z kardynałem Pietro Parolinem na czele: „Jestem pewien, że pomaga lub przynajmniej oferuje pomoc”; „Kardynał Parolin jest naprawdę najlepszym dyplomatą, jakiego kiedykolwiek spotkałem” - zaznaczył. Niemniej Ojciec Święty uważa, że jest to sytuacja trudna i w związku z tym prosi o szczególną formę modlitwy: „Kościół zawsze w chwilach wielkich trudności i kryzysu prosi o modlitwę, pokutę i post” – przypomniał Franciszek. Wyraził też zastrzeżenia co do sposobu wyjścia Zachodu z Afganistanu i pozostawienia ludności afgańskiej własnemu losowi.
Bilans pontyfikatu
Podczas rozmowy z Carlosem Herrerą Franciszek mówił też o swoich ośmiu i pół roku na Stolicy Piotrowej. Zaznaczył, że wybór kardynałów zgromadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej był dla niego całkowitym zaskoczeniem i dodał, że od początku pontyfikatu jego celem było wprowadzenie w życie tego, co kardynałowie ustalili podczas spotkań poprzedzających konklawe. „Myślę, że jest jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, ale nic nie zostało wymyślone przeze mnie. Przestrzegam tego, co zostało ustalone w tamtym czasie” - stwierdził. Dodał, że w swej pierwszej adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" starał się streścić to, co mówili wówczas kardynałowie.