Czy Jezus chodził do szkoły?

Sam Bóg posługuje się ludzką wiedzą. Warto o tym pamiętać zwłaszcza na początku roku szkolnego.

Jezus stoi przed Piłatem. „Czy Ty jesteś Królem żydowskim?” – pyta rzymski namiestnik. „Tak, Ja nim jestem” – pada odpowiedź.

Językiem Żydów w tamtym czasie był aramejski, ale okupujący ich kraj Rzymianie nie posługiwali się nim. W jakim więc języku Jezus rozmawiał z Piłatem?

Szczególnie popularny był w tamtej epoce grecki, przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich. – To był język powszechnie używany przez handlowców, polityków i wielu innych ludzi. Przecież i Nowy Testament powstał w języku greckim – zauważa ks. dr Zbigniew Niemirski. Prawdopodobnie więc rozmowa z Piłatem toczyła się po grecku. – Jeżeli Jezus żył w tym kraju, spotykał się z poganami, to można założyć, że znał grecki. Biblia jednak się tym nie zajmuje – zaznacza biblista.

Na podstawie Biblii i wiedzy historycznej można jednak wyciągnąć pewne wnioski na temat edukacji Zbawiciela. Musiała ona mieć swe źródło w domu rodzinnym. W pierwszych latach dzieci żydowskie były wychowywane przez matkę, która dawała im podstawowe nauki, szczególnie moralne. „Synu mój, słuchaj napomnień ojca i nie odrzucaj nauk swej matki, gdyż one ci są wieńcem powabnym dla głowy i naszyjnikiem cennym dla szyi” – napomina autor Księgi Przysłów (1,8-9).

Następnie dorastający chłopcy przechodzili pod opiekę ojca. Jego zadaniem było w pierwszym rzędzie nauczanie religijne, a także wpojenie tradycji narodowych. Ojciec wprowadzał także synów w tajniki rzemiosła.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak