Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP to na Jasnej Górze jeden z największych odpustów. Tysiące pielgrzymów, głównie pieszych przybywa, by spotkać się z Jasnogórską Maryją. Świętowanie rozpoczyna się już kilka dni wcześniej, kiedy wchodzą duże diecezjalne pielgrzymki. Każdej z nich towarzyszą księża biskupi, którzy celebrują uroczyste Msze św.
Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP upływać będzie na wielkim dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego przełomowego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się w Częstochowie w 1991 r.
W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia o godz. 8.00 sprawowana będzie na Szczycie Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek warszawskich. Przyjdzie ich osiem: 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza, Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, Pielgrzymka Żołnierzy, Niepełnosprawnych, Strażaków, Warszawsko - Praska Pielgrzymka Piesza i Pielgrzymka Tradycji Katolickiej.
Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a homilię wygłosi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.
Główna Suma odpustowa z poświęceniem ziół i kwiatów odprawiona zostanie o godz. 11.00 pod przewodnictwem i z kazaniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
O godz. 18.30 Wałami Jasnej Góry przejdzie Procesja Eucharystyczna, po której o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św.
W obchodzone, 15 sierpnia, święto Wojska Polskiego Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i wezmą w nim udział reprezentanci Wojska Polskiego.
Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie.
Tak, jak w 1991r. i teraz zabrzmi „Abba Ojcze” wyśpiewane przez pielgrzymów i polskich artystów. 13-14 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” organizowany przez Telewizję Polską.
W drugim jego dniu artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu św. Jana Pawła II, a pątnicy i częstochowianie będą mogli razem je wyśpiewać, tworząc wielką wspólnotę. W ramach koncertu „Abba Ojcze - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” usłyszymy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego.
Wieczór wdzięczności i radości rozpocznie się 14 sierpnia o godz. 20.15. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Na placu przed szczytem stoi już wielkich rozmiarów scena i jak podkreślają paulini, ponieważ wydarzenie odbywa się na wolnym powietrzu, to miejsce znajdzie się tu dla każdego.
W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.
Paulini przypominając o konieczności zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa zapraszają na Jasną Górę.