Weterani Gwardii Szwajcarskiej odwiedzą Jasną Górę

- Będzie to dla nas wzruszająca pielgrzymka. Matka Boża Częstochowska była bliska św. Janowi Pawłowi II - mówią byli gwardziści, którzy 2-4 lipca przebywają z delegacją w Polsce na zaproszenie Ambasady Szwajcarii.

Uroczysta Msza św. z udziałem delegacji Alumnów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, ambasadora Szwajcarii Jürg'a Burri oraz zaproszonych gości zostanie odprawiona 4 lipca w kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze o godz. 11. Liturgii przewodniczyć będzie o. Arnold Chrapkowski, generał klasztoru Ojców Paulinów (transmisja w TVP).

- Na Jasnej Górze byłem 20 lat temu tylko przejazdem. Po raz pierwszy będę teraz uczestniczyć we Mszy św.  To dla mnie duże przeżycie, gdyż wiem, że św. Jan Paweł II miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Częstochowskiej. Czarna Madonna była obecna w Watykanie, papież dostawał w prezencie wiele Jej wizerunków. Jego papieską dewizą były przecież słowa zawierzenia Matce Bożej "Totus Tuus” - mówił Dominik Aleksander Landert, były gwardzista papieskiej armii, obywatel Szwajcarii, w którym płynie także polska krew.  

Po modlitwie Anioł Pański delegacja uda się na uroczysty obiad, a następnie zwiedzi jasnogórskie sanktuarium. Oficjalna wizyta delegacji byłych papieskich gwardzistów zakończy się modlitwą do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.

Pielgrzymka na Jasną Górę będzie ostatnim punktem trzydniowego pobytu 2-4 lipca delegacji Alumnów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w Polsce. W jej skład wchodzą byli gwardziści, którzy pełnili służbę za pontyfikatu papieża Jana Pawła II: Lukas Schmucki,  przewodniczący Stowarzyszenia Alumnów Papieskich Gwardzistów Szwajcarskich (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 1998-2001), Bernhard Messmer, kierownik Biura Informacji i Rekrutacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 1982-1984) oraz Dominik Aleksander Landert, absolwent inżynierii Politechniki w Zurychu (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 2001-2003).

Wielu z byłych gwardzistów pamięta pontyfikat świętego papieża i ma doświadczenie osobistego spotkania z Ojcem Świętym. Dominik Aleksander Landert, kiedy w 2001 r. rozpoczynał służbę miał 19 lat. - Papież był już mocno schorowany, ale mimo to czuło się niezwykłą atmosferą panującą na audiencjach i placu św. Piotra. Tysiące ludzi przyjeżdżało do Watykanu nie tylko ze względu na wiarę, ale także, by spotkać się z nim. Św. Jan Paweł jak magnes przyciągał ludzi z całego świata. W nas, gwardzistach, także zasiał coś ze swojego nauczania. Dopiero po latach odkrywam głębię jego nauczania i słowa, które wypowiedział podczas swojego pontyfikatu: "Nie lękajcie się” i "Bóg jest miłością” - wspomina były gwardzista.
 
Podczas trzydniowej wizyty w Polsce alumni wzięli udział w zorganizowanym przez Ambasadę Szwajcarii pikniku oraz w spotkaniu z seniorami w siedzibie Caritas Polska w Warszawie, podczas którego wraz z Nestle Polska przekazali 95 paczek z żywnością i szwajcarskimi słodyczami seniorom biorącym udział w programie Senior Caritas, a także opowiedzieli m.in. o specyfice służby przy boku papieża.

- Dostrzegam pewne podobieństwo między służbą w Gwardii Szwajcarskiej i naszą działalnością. Łączy nas troska o Kościół, podnoszenie standardów pracy i uważność na drugiego człowieka, czego wyrazem jest przyjęcie zaproszenia na spotkanie z seniorami - powiedział podczas spotkania z gwardzistami w Caritasie o. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Byli gwardziści zostali zaproszeni przez Ambasadę Szwajcarii z okazji jubileuszu jej 100-lecia i promocji kraju. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk