Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części rozpoczętego wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, które przebiega pod hasłem „Usłysz”. Spotkanie otworzył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.
Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w formie online. Wydarzenie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.
„Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich – powiedział Prymas Polski inaugurując spotkanie. - Co mówi w ciszy naszego serca – a więc w naszym wnętrzu, w sumieniu, w tym – jak to pięknie podpowiadał kiedyś Sobór Watykański II – sanktuarium, w którym przebywamy sam na sam z Panem Bogiem – wskazywał abp Polak
Postacią, która będzie towarzyszyła młodym podczas tegorocznego wydarzenia, będzie św. Jan Chrzciciel, mistrz ciszy i prorok prostoty. „Chcemy odkrywać z jego pomocą przestrzeń wiary, tej przeżywanej indywidualnie, ale i we wspólnocie Kościoła, i w relacjach z innymi ludźmi” – tłumaczy Anna Kauczor z komitetu organizacyjnego. Spotkaniu będą towarzyszyć rozważania przygotowane w oparciu o teksty ewangeliczne, przybliżające postać tego proroka.
Nie zabraknie przesłania papieża Franciszka, które zostanie wyemitowane ok. g. 18.30, a także wcześniejszych przesłań, które kierował do uczestników lednickich spotkań św. Jan Paweł II.
Wspomnieniem o o. Janie Górze OP, animatorze spotkań młodych na Lednicy, podzieli się abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański będzie też przewodniczyć uroczystej Mszy św. o g. 20. Kazanie wygłosi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy tarnowski.
Po Mszy świętej młodzi będą uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z tradycją Spotkań Lednica 2000 wydarzenie zakończy Akt wyboru Chrystusa i symboliczne przejście przez Bramę-Rybę.
Tradycyjnie podczas spotkania nie zabraknie symboli lednickich. W tym roku będą to skrzydła oraz linijka.
„Św. Jan Chrzciciel jako przewodnik tegorocznej Lednicy nawołuje do prostowania ścieżek dla Pana. My sami często poszukujemy elementu, do którego można nawiązać, o który da się oprzeć na ścieżkach życia. Te drogi są czasem kręte, a linijka to przyrząd umożliwiający ich naprostowanie” – opowiada Anna Kauczor.
Zwraca uwagę, że na linijce znajdzie się tekst „Manifestu prostoty”, poprzez który organizatorzy chcą zachęcić młodych do tego, aby żyli prosto i realizowali to w trzech krokach życia chrześcijańskiego: szukać Boga, być z drugim człowiekiem i czynić dobrze.
Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu, dlatego też zostanie zaprezentowana inscenizacja „spotkania z głosem” w formie baletowej.
„Kiedy ustanie czas pandemii, Pola Lednickie i Dom na Polach Lednickich będą dla wszystkich otwarte, wrócą regularne spotkania i z nową energią podejmiemy nowe projekty i inicjatywy” – zapewniają organizatorzy spotkania młodych.