Młodzi z całego świata “Ożywieni w Chrystusie”

Inicjatywa katolickiej wspólnoty “Shalom” pozwala formować się w wirtualnej wspólnocie młodym ludziom z całego świata. 

Chrystus żyje i chce, abyś żył - tymi słowami papież Franciszek rozpoczął napisaną przed dwoma laty adhortację apostolską “Christus vivit”, która skierowana jest do młodych. Zainspirowały one członków katolickiej wspólnoty “Shalom”, aby wyjść na peryferie - te geograficzne, ale i te egzystencjalne. Nie mogąc fizycznie dotrzeć do wszystkich młodych, wykorzystali internet do stworzenia prężnej, międzynarodowej wspólnoty Alive in Christ.

- Grupy modlitewne Alive in Christ powstały już dwa lata temu. Początkowo skierowane były głównie do młodzieży z krajów, w których katolicy stanowią mniejszość, jak Malezja czy Jamajka. Spotykają się z nami także osoby niepełnosprawne, którym trudno jest dotrzeć do kościoła czy na spotkanie wspólnoty - wyjaśnia Bárbara Freitas, inicjatorka dzieła. - Docieramy do “egzystencjalnych peryferii”, czyli ludzi, którzy potrzebują Boga i Kościoła, a w jakimś sensie - fizycznie - są od niego daleko.

Grupa narodziła się z duchowości Katolickiej Wspólnoty Shalom, która jest charyzmatyczną wspólnotą uwielbienia i wykorzystuje swoją drogę formacyjną, aby przekazywać młodym ludziom Chrystusa. Większość członków Alive in Christ jest owocem ewangelizacji na portalach społecznościowych.
Spotkania odbywają się w każdą niedzielę w trzech grupach językowych: angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Rozpoczynają się od modlitwy charyzmatycznej, trwającej około 30 minut, prowadzonej przez jednego z misjonarzy Wspólnoty Shalom. Następnie głoszona jest konferencja, która oparta jest na kerygmacie - prostej ewangelizacji, która zrodziła się z doświadczenia miłości Boga. Ostatnie 20 minut jest czasem, w którym uczestnicy dzielą się, jak Bóg działa w ich życiu. W spotkaniach uczestniczą młodzi z 5 kontynentów. 

Poza niedzielnymi spotkaniami młodzi zachęcani są, aby każdego dnia metodą Lectio Divina indywidualnie kontemplowali Pismo Święte. Co miesiąc każdy uczestnik, jeśli sobie tego życzy, może spotkać się online z towarzyszem - członkiem wspólnoty Shalom, z którym rozmawia poprzez Zoom i który modli się za niego. Cała inicjatywa pozostaje w głębokiej komunii z nauczaniem Kościoła katolickiego i papieża Franciszka.

Alive in Christ WEB
Alive in Christ


Wielu młodych w środowisku cyfrowym jest zanurzonych w kulturze pesymizmu, samotności, strachu, wojny, głodu, prześladowania. Ta inicjatywa, choć jest kroplą wody w oceanie, może dotrzeć do tych, którzy najbardziej potrzebują opieki Ojca - piszą organizatorzy. Podczas spotkań oprócz modlitwy jest również mowa o znaczeniu Lectio Divina, o osobistym towarzyszeniu i o tym, jak wyjechać na misje. W ten sposób młodzi ludzie zostaną zaproszeni do przejścia od spotkań wirtualnych do spotkań osobistych poprzez wyjazd na misje, wolontariat, udział w wydarzeniach międzynarodowych, takich jak obozy, Światowe Dni Młodzieży i różne inne festiwale organizowane przez wspólnoty i ruchy.

Dotychczasowe spotkania Alive in Christ przynoszą konkretne owoce - wielu młodych ludzi po raz pierwszy doświadczyło obecności Boga i ojcowskiej troski, a inni pogłębiali to doświadczenie. Młodzież zaczyna nawiązywać codzienną relację z Bogiem dzięki metodzie Lectio Divina i osobistej codziennej modlitwie, samotnie i w ciszy. Trzy osoby z grupy wyjechały na misję do jednego z domów misyjnych Wspólnoty Shalom, a około 10 osób rozpoczęło rozeznanie powołania. Członkowie wspólmoty zaczęli też ewangelizować w swoich środowiskach - szkołach, parafiach czy rodzinach - wymienia Bárbara Freitas.
Wspólnota otwarta jest dla wszystkich, pragnących pogłębienia swojej wiary i wzrastania w międzynarodowej wspólnocie. Aby dołączyć, wystarczy wysłać e-mail na adres aliveinchrist@comshalom.org, wspólnota jest też obecna na Instagramie: https://www.instagram.com/aliveinchrist.sh/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

AH/aliveinchristsh.com