Powstał w pobliżu bazyliki w mieście Motta w prowincji Treviso, a 9 marca przypadała kolejna rocznica objawienia Maryi miejscowemu rolnikowi, do którego miało dojść w 1510 roku.
Mural został zadedykowany Maryi Dziewicy. "To malowidło ścienne znanego artysty street-artu - Manuela Giacomettiego z Treviso - zostało właśnie ukończone przed bazyliką w Motcie. W jednej ręce Dziewica trzyma brązowy medal, który miasto otrzymało za waleczność, a w drugiej - maseczkę, symbol aktualnego wyzwania, z którym mierzy się społeczność" - "recenzuje" Luca Zaia, prezydent regionu Wenecja Euganejska, przypominając w social mediach o 511. rocznicy objawienia Maryi rolnikowi z Motty 9 marca 1510 roku.
Manuel Giacometti przy pracy. Avvenire /FBJego słowa przytacza "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. A prezydent napisał także: "Piękna młoda kobieta, ubrana na biało, siedziała na wciąż zielonym polu pszenicy. Maryja miała nakazać rolnikowi budowę drewnianego kościoła, w którym ludzie gromadziliby się na modlitwie, na miejscu którego zbudowane zostało obecne sanktuarium, cel pielgrzymek tysięcy wiernych".
Madonna z Motty na muralu wpisana jest w trójkolorową włoską flagę, a dłońmi ochrania budynek magistratu - świecki symbol miasta oraz bazylikę sobie dedykowaną, znaną na świecie i będącą celem wielu pielgrzymek.
"Madonna Motteńska z sanktuarium, oprócz tego, że jest dla mieszkańców symbolem świętym, jest także symbolem reprezentującym samo miasto" - tłumaczył burmistrz Treviso Alessandro Righi w dniu inauguracji muralu 20 grudnia 2020 roku. "Symbolem, któremu każdego 9 marca społeczność oddaje hołd. Mieszkańcy Motty co rok udają się w pochodzie do bazyliki na świadectwo swojej wiary, by nie tylko podziękować za niegdysiejsze oddalenie zarazy, ale także odnowić śluby, jakie wówczas złożyli. Nie da się zaprzeczyć, że wciąż żyjemy tym wydarzeniem z historii naszej społeczności i chcemy, aby nadal ten dzień był niezapomniany" - dodał.
baja /Avvenire