Mediolan-Rzym. Pociąg... COVID-free

Od kwietnia na trasie Mediolan-Rzym będzie kursował szybki pociąg krajowej spółki kolejowej Trenitalia. By wsiąść do niego, trzeba będzie zrobić wymaz.

Za kilka dni na rynek trafią pierwsze bilety" - pisze Fabio Savelli w największym mediolańskim dzienniku "Corriere della Sera". "Będzie je można kupić poprzez stronę Treintalia, a także na platformach, które sprzedają bilety kolejowe. Pasażerowie otrzymają także trochę dodatkowych wskazówek. Bo mowa o pociągach, w których podróż dostosowana zostanie do ery COVID. To jakościowy skok w walce z wirusem, a pociągi tworzą coś w rodzaju kordonu sanitarnego, by zmniejszyć ryzyko zakażenia niemal do zera".

Kto zarezerwuje bilet na tę podróż, musi udać się na stację przynajmniej godzinę przed odjazdem. Przed wejściem do pociągu podróżnemu zostanie pobrany wymaz antygenowy przez pracowników Czerwonego Krzyża. Jeśli uzyska on pozytywny wynik, nie będzie mógł oczywiście wsiąść do wagonu, ale nie straci biletu - będzie go mógł wykorzystać później, gdy będzie miał już negatywny wynik. Ale najpierw zostanie skierowany na kwarantannę domową, a miejscowe służby sanitarne będą zobowiązane do kontroli.

CdS ma nadzieję, że wkrótce ten krok krajowego przewoźnika zastosuje również jego konkurent - Italo. Na razie nie przewiduje się, że wykluczeni z wymazów zostaną zaszczepieni lub ozdrowieńcy - wszyscy będą musieli poddać się testowi. Z pewnością w przyszłości zależeć to będzie od przyjęcia tzw. paszportu szczepionkowego, na podstawie badań UE i rządowych oraz przy zastosowaniu zarejestrowanych przez urzędy farmakologiczne szczepionek.

Gianfranco Battisti, dyrektor zarządzający liniami FS, mówi, że to rozwiązanie stanie się strukturalne tego lata - także z zastosowaniem tej konkretnej metody będzie można dotrzeć do miejsc turystycznych i nadmorskich, by wzmocnić bezpieczeństwo podróży.

Nowa strategia Trenitalii obejmuje także utworzenie 11 ośrodków (hubów) szczepień, m.in. na dworcu głównym Termini w Rzymie. Koleje państwowe, za pośrednictwem firmy zależnej Grandi Stazioni, oddały już do dyspozycji 11 miejsc, by przyspieszyć plan szczepień, przebudowując również parkingi przed dworcami kolejowymi. Celem jest - w porozumieniu z regionami, które formalnie zarządzają planem szczepień - zapewnienie wsparcia logistycznego i dystrybucyjnego dawek, aby osiągnąć docelową liczbę 600 tys. szczepień dziennie.

Ciekawostką jest, że Trenitalia uruchomiła także pociąg szpitalny, wyposażony w 21 łóżek intensywnej terapii na pokładzie, aby umożliwić natychmiastowe przewożenie zaintubowanych pacjentów z COVID pomiędzy regionami. Do tego dochodzi także tabor Intercity, który może być wykorzystywany w przypadku ciężkich klęsk żywiołowych.

« 1 »

baja /Corriere della Sera