Z cyklu: Jaką książkę warto przeczytać?
Ta książka jest fenomenalna. Można stwierdzić, że to taki zbiór złotych myśli, uwag śp. ks. Piotra Pawlukiewicza o życiu szeroko pojętym, relacjach między ludźmi i między Bogiem a człowiekiem. Do tego ten nieprzeciętny humor, że aż ma się ochotę parsknąć śmiechem od czasu do czasu. Poza tym książkę czyta się ekspresowa, więc warto do niej zajrzeć co jakiś czas, by sobie pewne fragmenty przypominać.
Genialnie jest też zrobiona szata graficzna, która ułatwia zapamiętywanie pewnych sentencji, które wypisane są na marginesie albo na osobnej stronie.
Książka przypomina nam podstawy, o których czasami (mniej lub bardziej) zapominamy i potem dziwimy się, że w tym naszym życiu coś zgrzyta, skrzypi i nie gra. Miejscami możemy poczuć się trochę, jak po zimnym prysznicu. I bardzo dobrze. Takie książki są potrzebne, myślę, że na Wielki Post jest to świetna lektura.
Każdy rozdział zaczyna się fragmentem Ewangelii. Ks. Pawlukiewicz następnie prowadzi nas przez rozważania, zwraca uwagę czasem może na nieoczywiste rzeczy i daje bardzo dużo przykładów z życia wziętych. Za każdym razem też wskazuje na Chrystusa. Stawia nam pytania: czy Jezus jest na pierwszym miejscu w naszym życiu, czy zabiegamy o Jego Królestwo, czy Bóg jest dla nas Bogiem czy może zajęliśmy Jego miejsce?
"Wiecie, dlaczego ludziom jest nieraz w życiu ciężko? Bo niosą na plecach cały worek pychy".
Porusza tematy miłości, przyjaźni, zaufania, szczęścia, cierpienia, nadziei, wolności, wiary i pokory. Zwraca się do każdego: rodzica, małżonka, singla, osoby konsekrowanej, nastolatka. Daje naprawdę dobre i mądre rady. Zmusza do zastanowienia, do stanięcia w prawdzie o nas samych.
"Naucz dzieci kochać Boga całą duszą, sercem i umysłem" - przypomina rodzicom.
"Nie proś nigdy chłopaka, żeby wypełnił twoją samotność do końca. Musisz zostać w pewnym sensie samotna, bo samotność to jest przedpokój, w którym czeka na spotkanie Chrystus" - zwraca się do dziewczyn, ale ta rada dotyczy też chłopców.
Przypomina nam, by się zatrzymać, zwolnić. Myślę, że jest to szczególnie ważne w okresie Wielkiego Postu.
"Dzisiaj świat chce wszystkiego szybko. Ludziom brakuje cierpliwości. Nawet dżinsy kupuje się od razu wytarte."
Stara się również pokazać, że często nosimy fałszywe obrazy Boga i skąd się biorą.
Tak naprawdę należałoby tu zamieścić całą książkę, bo nie da się jej streścić w kilku zdaniach. Jest bardzo wartościowa.
"On naprawdę umarł. On naprawdę nas kocha. To jedyna rzecz na świecie, której możesz być pewien. Wszystko inne może być złudzeniem".
Z serca polecam.
ks. Piotr Pawlukiewicz, Życie. Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020
M. Gajos