Joe Biden rozpoczyna prezydenturę od mszy w katedrze św. Mateusza

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych silnie akcentuje swoją denominację religijną. Joe Biden rozpoczyna dzień zaprzysiężenia od uczestnictwa w mszy świętej w najważniejszej katolickiej świątyni katedrze św. Mateusza Apostoła. Poprosił, aby towarzyszyli mu parlamentarzyści zarówno demokratyczni, jak i republikańscy.

W katedrze celebrował nabożeństwo zarówno papież Franciszek, jak też już podczas pierwszej amerykańskiej pielgrzymki w 1979 roku Jan Paweł II. Kard. Karol Wojtyła odprawiał tu nabożeństwo także przed wyniesieniem na Stolicę Piotrową, podczas wizyty w Waszyngtonie w 1976 roku.

W mszy św. uczestniczył wtedy profesor Georgetown University Jan Karski, który także prywatnie spotkał się z krakowskim hierarchą. Katedra była miejscem ceremonii żałobnych Jana Karskiego 18 lipca 200 roku podczas których wzruszającą eulogię głosił ojciec profesor Leo O’Donovan, rektor Georgetown University. Jezuita został poproszony przez Joe Bidena do religijnej inauguracji prezydentury poprzez modlitwę inwokacyjną podczas uroczystości zaprzysiężenia na Kapitolu.

Jak się dowiaduje KAI, wielce prawdopodobne, że katedra Św. Mateusza stanie się cotygodniowym miejscem uczestnictwa Joe Bidena w niedzielnej mszy św.

Pod waszyngtońskim Kapitolem oficjalnie rozpoczęła się ceremonia podczas której Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA, a Kamala Harris na wiceprezydenta. Jako pierwsza przemawia demokratyczna senator Amy Klobuchar z Minnesoty.

"Obiecujemy nie brać naszej demokracji za pewnik" - mówiła Klobuchar.

Na zbudowanej pod Kapitolem scenie jako ostatni pojawił się Biden z żoną Jill. Wcześniej swoje miejsca zajęli Harris z mężem, urzędujący wiceprezydent Mike Pence i byli prezydenci Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton oraz sędziowie Sądu Najwyższego USA.

« 1 »

KAI/PAP