Amerykański episkopat wzywa Joa’a Bidena, by rozbrojenie nuklearne stało się priorytetem jego prezydentury. Przewodniczący Komitetu ds. Sprawiedliwości i Pokoju w Episkopacie amerykańskim, abp David J. Malloy, złożył oficjalną prośbę o przedłużenie obustronnego traktatu między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie zmniejszenia ilości głowic jądrowych oraz do podjęcia kolejnych kroków w celu stopniowego rozbrojenia krajów posiadających broń masowego rażenia z tego typu arsenału.
8 kwietnia 2000 roku Rosja i Stany Zjednoczone podpisały traktat „New START”, który zobowiązywał obie strony do zmniejszenia ilości arsenału nuklearnego i utrzymaniu go znacznie poniżej poziomu z czasów zimnej wojny. Oznaczało to zmniejszenie liczby głowic jądrowych o około 30 proc. Minęło 10 lat i 5 lutego traktat przestaje obowiązywać. Oba kraje jak dotąd nie wykazały jeszcze chęci przedłużenia owej umowy.
Episkopat amerykański żywo reaguje i wspiera ruchy polityczne mające na celu przedłużenie traktatu. Stara się usunąć wszelkie przeszkody, które mogły wstrzymać podpisanie umowy. „Ponawiam wezwanie o przedłużenie traktatu «New START» na czas pięciu lat” – napisał abp David J. Malloy.
Przedstawiciel episkopatu traktuje tę sprawę jako „priorytetową”. Działania na rzecz przestrzegania „New START” mają zmniejszyć ryzyko użycia broni jądrowej do minimum. Według abp. Malloy’a umowa ta ma być rozumiana jako krok do całkowitego rozbrojenia z broni nuklearnej wszystkich krajów uzbrojonych w głowice jądrowe. Hierarcha szczególnie oczekuje takich działań od nowego prezydenta USA Joego Bodena.
Od początku swojego pontyfikatu w 2013 roku, Papież Franciszek coraz bardziej stanowczo zachęcał wszystkie kraje posiadające broń atomową do redukcji tego typu arsenału. Powtórzył owo wezwanie jeszcze raz, w 2019 roku podczas podróży do Japonii.
Nauczanie Kościoła o rozbrojeniu jądrowym ma podejście realistyczne. Nie może być tak, że jeden kraj się rozbraja, a drugi nie, zwłaszcza jeśli istnieją między owymi podmiotami napięcia polityczne. Kościół preferuje podejście kolegialne i zbiorowe, to znaczy zachęca wszystkie kraje posiadające broń nuklearną (Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael) do wspólnego zobowiązania się w redukowaniu arsenału jądrowego.