W 2020 roku z pomocy Caritas archidiecezji warszawskiej skorzystały tysiące osób.
Co konkretnie zrobiono?
Dla 855 chorych
W stacjonarnych placówkach Caritas AW przebywało 340 pacjentów – 185 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 155 w hospicjum. Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 515 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.
Dla 354 dzieci
W 5 specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) na warszawskiej Ochocie, Ursynowie i Woli pod opieką specjalistów pracujących nad uzupełnieniem deficytów wychowawczych i edukacyjnych pozostawało 154 dzieci. 103 dzieci wyjechało na zimowisko do Murzasichla k. Zakopanego. 83 dzieci w ramach programu „Skrzydła” skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup niezbędnych sprzętów (m.in. potrzebnych w nauce zdalnej) i opłaty za zajęcia dodatkowe. 14 dzieci otrzymało wsparcie finansowe na zakup podręczników i przyborów szkolnych.
Dla 650 bezdomnych
650 kobiet i mężczyzn znalazło dach nad głową w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną. 38 osobom udzielono pomocy w usamodzielnieniu – znalezieniu mieszkania i stałego źródła utrzymania.
W schroniskach wykonano ok. 10 tysięcy zabiegów higieniczno-medycznych. 3616 razy udzielono porad psychologicznych i terapeutycznych.
90 osobom udzielono pomocy w miejscach niemieszkalnych na terenie Warszawy w ramach tzw. streetworkingu medycznego.
Dla trudnych do zliczenia innych potrzebujących
Jadłodajnia Caritas AW na ul. Żytniej wydała ponad 163 tysiące ciepłych posiłków oraz ponad 10 tysięcy porcji suchego prowiantu w czasie epidemii. Około 20 tysięcy razy korzystano z ciepłej kąpieli oraz wymiany odzieży w łaźni Caritas AW. Magazyn odzieżowy obsłużył ok 6000 osób. W okresie zimowym udzielono około 4 tys. interwencyjnych noclegów.
Blisko 2 tys. osób otrzymało pomoc indywidualną, w tym 582 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne, leczenie specjalistyczne, zakupy dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych. Około 1100 osób (mieszkańców Woli) w ramach projektu „Czystość każdego dnia” otrzymało pomoc rzeczową w postaci artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków, odzieży i obuwia.
W trakcie trwania pandemii podczas wiosennego i jesiennego szczytu zachorowań wolontariusze Caritas AW wykonali zakupy żywności i środków czystości dla ponad 200 seniorów przebywających w domach.
Ponadto tysiące osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej. Parafialne Zespoły Caritas świadczyły pomoc przekazując potrzebującym artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.
Podziękowania
Udzielenie wielorakiej, opisanej wyżej, pomocy możliwe było dzięki współfinansowaniu zadań i projektów przez instytucje rządowe i samorządowe (w szczególności Miasto Stołeczne Warszawa i MOW NFZ), dzięki hojności darczyńców indywidualnych – osób fizycznych, firm i organizacji oraz odprowadzających 1% podatku na Caritas AW. Istotne były również wpływy z działalności gospodarczej wspierające realizację celów statutowych Caritas AW.
Od redakcji Wiara.pl
Warto pamiętać: to tylko Caritas jednej z wielu diecezji w Polsce. I nie powtarzać nieprawdziwej tezy "Kościół nic nie robi".
Zbigniew Zembrzuski /red.